Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Yağ Enjeksiyonu

Kadınlar için özellikle 30 yaş sonrası genç ve güzel görünmeye devam edebilmek en önemli unsurlardan biridir. Bu yüzden kozmetik sektörü, kadınların genç ve güzel bir görünüm elde edip bunu korumaları için devamlı olarak gelişim içerisindedir. Gelişen teknoloji ile birlikte de oldukça etkili sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Son yıllarda kadınlar tarafından sıkça tercih edilen uygulamalar arasında Yağ Enjeksiyonu yer almaktadır. Kozmetik sektöründe sıkça kullanılan ve oldukça olumlu sonuçlar alınan yağ enjeksiyonu uygulaması hakkında merak ettiğiniz tüm soruları detayları ile birlikte aktaracağımız yazımıza gelin hep birlikte göz atalım.

Yağ Enjeksiyonu Nedir?

Özellikle 30 yaşından sonra yaşlanmaya bağlı olarak yüzümüzde kırışıklıklar ve çökmeler meydana gelmektedir. Bu durumda doğal olarak bizleri çoğu zaman olduğumuzda daha yaşlı bir görünüme sahip olmamıza neden olmaktadır. Yağ enjeksiyonu uygulaması ise tüm bu sorunları ortadan kaldıran etkili bir çözümdür. Yağ enjeksiyonu nedir diye soracak olursanız; vücudun belirli bölgelerinden alınan yağ dokularının liposuction yöntemi ile tedavi edilecek bölgeye enjekte edilmesi işlemidir.

Yağ Enjeksiyonu İçin Gerekli Yağ Dokusu Nereden Alınır?

Yağ enjeksiyonunda kişilere uygulanacak yağ dokusu, aynı kişiden alınan yağ dokularından elde edilmektedir. Bunun için çoğunlukla karın bölgesinden yağ dokusu alınmaktadır. Bunun yanı sıra kalça ve bel bölgelerinden de yağ dokusu alınabilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Uygulaması Hangi Bölgelere Uygulanmaktadır?

Yağ enjeksiyonu uygulaması için tercih edilen ve en sık uygulanan bölge yüzdür. Yüzde meydana gelen kırışıklık, çökme ve yara izi gibi durumlarda, yüze yağ enjeksiyon uygulaması yapılarak dolgu yapılmaktadır. Daha dolgun dudaklara sahip olmak, elmacık kemiklerini daha belirgin hale getirmek ve yüze uyumsuz çeneyi ön plana çıkarmak için yağ enjeksiyonuna başvurulmaktadır. Bunun yanı sıra meme büyütme operasyonlarında tercih edilen yöntemler arasında yağ enjeksiyon uygulaması da yer almaktadır. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan pop şekillendirme operasyonlarında da yağ enjeksiyonu uygulaması tercih edilmektedir. Fakat popo şekillendirmede kullanılan yağ dokuları kök hücre ile zenginleştirildikten sonra uygulanmaktadır.

Yağ Enjeksiyonu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yağ enjeksiyonu uygulaması öncesinde doktor tarafından yağ enjeksiyonu için gerekli yağ dokularını alınacak bölgeler belirlenecektir. Operasyon öncesinde hastanın kullanmış olduğu kan sulandırıcı, asprin, bitkisel takviye ve sigarayı bırakması gerekmektedir. Yağ enjeksiyonu için gerekli yağ dokusu çoğunlukla lokal anestezi altında belirlenen bölgelerden alınmaktadır. Elbette hasta isteği ve alınacak yağ dokusu oranına göre genel anestezi yöntemi kullanılması da mümkündür. Yağ dokuları belirlenen bölgelerden özel vakumlu kanüllerle alınarak, yıkama ya da santrifuj olarak nitelendirilen işlemlerden geçtikten sonra, özel enjektörlere aktarılır. İşlemden geçirilen yağ dokuları yüzde gerekli olan bölgelere özel enjektörlerle enjekte edilir. Yağ dokusu alınması esnasında kesinlikle kesi veya dikiş atılmamaktadır. Vücuttan yağ dokusu alınması, alınan dokuların özel işlemlerden geçirilmesi ve yeni bölgeye enjekte edilmesi toplamda 30 ya da 60 dakika içinde gerçekleştirilmektedir. Elbette uygulama sırasında oluşabilecek özel durumlar bu süreyi bazen uzatabilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yağ enjeksiyon uygulması oldukça kolay bir müdahaledir. Bu yüzden uygulama sonrasında kişilerin hastanede kalmasına gerek duyulmamaktadır. Uygulama sonrasında yağ dokusu enjekte edilen bölgelerde ödem olması beklenilen bir durumdur. Uygulama yapılan bölgede hafif bir sızı hissedilebilmektedir. Hafif ağrı kesiciler ile de bu durumun önüne geçilecektir. Hastaların yaklaşık 1 hafta kadar spor yapmamaları tavsiye edilmektedir.Yağ enjeksiyonu yapılan bölgenin son hali birkaç gün içinde net olarak belli olacaktır.

Yağ Enjeksiyonunun Etkisi Kalıcı mıdır?

Yağ enjeksiyonu uygulanan bölgede oluşan dolgunluğun kalıcı olup olmadığı kadınlar tarafından oldukça merak edilen bir sorudur. Burada bilinmesi gereken tek şey, alınan yağ dokularının enjekte edilen bölgede ne kadar canlı kaldığı durumudur. Vücuttan alınan yağ dokuları ne kadar az hava ile temas içinde kalırsa, etkisi de o denli uzun sürecektir. Bu yüzden operasyon sırasında yağların alınış ve veriliş şekli, operasyon sırasında kullanılan malzemeler ve yağ dokusunun birtakım işlemlerden geçirilmesi bile enjekte edilen bölgedeki etkisini belirleyen faktörler arasında yer alır. Genel olarak yağ enjeksiyon uygulaması sonrasındaki ilk 2 yıl içerisinde enjekte edilen yağların %60’ı vücut tarafından emilecektir. Yağ dokusu enjekte edilen bölgenin hareket durumu da doku kaybını etkilemektedir. Buradan yola çıkarak yüze enjekte edilen yağ dokuları, bacak bölgesine enjekte edilen yağ dokularına nazaran etkisi daha uzun dürecektir. Yağ dokusu kaybının fazla olduğu bölgelere 2.seans uygulaması ile tekrar yağ enjeksiyonu yapılabilmektedir.

Fazla Yağ Dokularını Depolamak Mümkün müdür?

Yağ enjeksiyonu işleminde kişilerden alınan ve artan fazla yağ dokuları uygun saklama koşullarında daha sonra kullanılmak üzere depolanabilmektedir. Bu işlem her hasta tarafından çoğunlukla tercih edilmektedir. Fakat fazla yağ dokusunun depolanarak daha sonra uygulanması, dolgu yapılan bölgelerde etkisini azaltmakta ve enfeksiyon riskini de oluşturmaktadır. Bu yüzden en doğru yöntem, yağ dokularının enjeksiyon işlemi sırasında vücuttan alınması ve yeni bölgeye enjekte edilmesidir.