Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Vücut Şekillendirme Operasyonları

Estetik Cerrahide Vücut Şekillendirme Operasyonları ve Yardımcı Yöntemler

Estetik Cerrahide en sık uygulanan operasyonlardan biri bölgesel şekillendirme operasyonlarıdır. Bölgesel şekillendirme operasyonları, vücut kontür bozukluklarında, hastanın beklentilerini uygun şekilde karşılamak amacıyla yapılan uygulamalardır. Ensık yapılan bölgesel şekillendirme operasyonları; Liposuction ve Karın, Kol, Bacak germe operasyonlarıdır. Bölgesel şekillendirme uygulamaları, kesinlikle kilo verme amaçlı yapılmamalıdır. Ensık yapılan bölgesel şekillendirme operasyonu Liposuctiondır.

Liposuction, lokalize yağların ince bir tüple negatif basınç yardımı ile alınması işlemidir. Bu ince tüplere kanül adı verilmektedir. Bu lokalize bölgeler karın bölgesi, uyluk iç ve uyluk dış tarafı, kalçalar, diz ve çene altı bölgeleridir. Erkeklerde gözlenen ve jinekomasti olarak adlandırılan meme büyümesi de bu yöntemle başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Kanüller çok küçük kesiler yapılarak yağ dokusu içerisine yerleştirilir ve bu esnada uygulanan vakum ile yağ dokusu dışarı çekilerek hacim azaltılır. Liposuction klasik olarak yapılan mekanik yöntemin yanında, Ultrason ve Lazer enerjisi de kullanılarak yapılabilir. Vazer ve Lazer Liposuction olarak bilinen bu yöntemlerin avantajı, yağı daha iyi parçalıyarak, operasyon süresini kısaltmakta ve operasyon sonrası oluşan ödem, ekimozu azaltmaktadır. Öncelikle hastanın gerçekçi beklentileri olmalıdır.

Liposuction vücut konturlarını düzeltebilir, kişinin kendine güvenini arttırabilir, fakat asla tümüyle ideal bir vücut yaratamaz. Bu teknik uygulaması için ideal hastalar; normal vücut ağırlığı olan, sıkı ve elastik bir cilt yapısına sahip, fakat belli vücut bölgelerinde aşırı yağ kitleleri olan hastalardır. Yaş çok önemli olmamakla birlikte, yaşlanma ile deri elastikiyeti azalmakta ve liposuction uygulama endikasyonu azalmaktadır. Genç deride uygulama sonrası toparlanma daha erken olmaktadır Eğer deri fazla ve elastikiyeti azalmışsa liposuction yerine farklı cerrahi prosedürler (yağ ve fazla derinin birlikte alınması gibi) gündeme gelir. Liposuction sonrası hemen özel baskılı giysiler (korse benzeri) uygulanarak yağ kitlesinin boşaldığı yerlerin bir an önce deri ile tekrar birleşmesi ve boşluğun dolması sağlanır. Girişim sonrası minimal ağrılar, yanmalar ve morarma ve şişmeler olabilir.

Bu rahatsızlıklar için gerekli tedaviler yapılarak hastanın iyi bir postoperatif dönem geçirmesi sağlanmaktadır. Girişim sonrası hastalar 4-5 gün içinde normal günlük aktivitelerine dönebilir. Ancak yoğun aktiviteler (koşma, tenis, aerobik vb) için şişliklerin geçmesinin ve dokuların oturmasının beklenmesi (3-6 haftalık bir süre) gerekmektedir. Vücut konturlarının şekli, bu ödemin (şişliğin) geçmesiyle son halini alır. Liposuction öncesinde ve sonrasında hastanın en etkili sonucu alması için yardımcı yöntemlerden faydalanılabilir. Vakum, USG, Vibrasyon, Radyofrekans vb. teknolojiler kullanılarak bölgesel şekillendirme prosedürleri uygulanmaktadır. Tercih ettiğimiz bölgesel şekillendirme protokolü ; operasyon öncesi Diyetisyen konsültasyonu ve gerekirse diyet uygulaması, bölgesel şekillendirme cihazları ile operasyona hazırlama ve operasyon sonrası bölgesel şekillendirme cihazları ile postoperatif dönemde oluşan ödemi azaltmak amacıyla bölgesel şekillendirme cihazlarının kullanımıdır.