Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Terleme Tedavisi Nedir

Terleme, vücudun soğutma sistemi olarak adlandırılmaktadır. Fakat terleme miktarı aşırı oluyorsa bu belli başlı hastalıkların habercisi olabilmekte ve kişiye de rahatsızlık verebilmektedir. Peki, aşırı terlemenin nedenleri nedir? Nasıl geçer? Aşırı terleme ve tedavisi hakkında tüm detaylar makalemizde yer almaktadır.

Terleme Hastalığı (Hiperhidroz) Nedir?

Her sağlıklı bireyin vücudunda terleme gerçekleşir. Dolayısıyla en başta da bahsettiğimiz gibi vücudun soğutma sistemi olan terleme ile vücudun sıcaklık dengesi ayarlanır. Ter vücudun sıcaklığını ayarlarken ayrıca bazı zararlı maddeler ve fazla tuzunda dışarı atılmasını sağlar. Herhangi bir nedenle vücudun fazla ısınırsa beynin hipotalamus bölgesi ter bezlerini uyarır. Bu sebeple ter bezlerinin çalışması sonucu salınan ter derideki sıcaklığı alarak buharlaşır ve bu şekilde vücudun sıcaklığını dengeler. Vücudumuzda yer alan ter bezleri ekrin ve apokrin olarak ikiye ayrılır.

1.Ekrin Ter Bezleri;

İnsan vücudunda yaklaşık olarak 2 ila 6 milyon arasında ekrin ter bezi bulunmaktadır. Bu demek oluyor ki ekrin ter bezleri vücudumuzun hemen her yerinde yer almaktadır. Genel olarak bu ter bezleri ayak tabanı, koltuk altı ve avuç içi gibi bölgelerde bulunmaktadır. Bu bezler epidermis tabakasının alt kısmında yer almaktadır. Ter salgısını sağlayan glomerül bölgesinde yer alan bu bezler derinin katlarında yer almaktadır. Ter salgısı glomerül bölgesinde yer alan epitel hücrelerinde hazırlanız ve kıvrımlı kanallar sayesinde deri üstüne atılır.

2.Apokrin Ter Bezleri;

Bu ter bezleri de aslında ekrin ter bezleri ile benzerlik göstermektedir. Ekrin ter bezlerinden farkı ise vücutta bulunduğu bölgelerdir. Apokrin ter bezleri genel olarak koltuk altı, göğüs ucu, memenin areolası, anüs çevresi, genital bölgeler ve göz kapaklarında yer alır ve bu bölgelere ait özel kokular oluşturmaktadır.

Fakat insan vücudunda aşırı terleme normal olmamakla beraber farklı pek çok hastalığında habercisi olabilir. Bunlar arasında tüberküloz ve enfeksiyon hatalıkları başta olmak üzere tiroid bezinin fazla çalışması ve hormon hastalıklarından kaynaklanabilmektedir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Aşırı Terleme Neden Olur?

Terleme vücut ısının ayarlanmasını sağlayan önemli bir sistemdir. Genel olarak düzgün çalışan bu sistem eğer aşırı çalışıyorsa hastalıkların habercisi veya belirtilerinden biri olabilir. Vücudun spor yaparken, sıcak ortamlarda, sinirli veya heyecanlı olunduğu durumlarda, utandığında ya da korku anında terlemesi oldukça normal bir durumdur. Fakat bu gibi normal durumların dışında birden bire aşırı bir terleme oluyorsa farklı bir sıkıntının meydana geldiği bilinmelidir. Aşırı terleme durumu ter bezlerinin gereğinden fazla çalıştığı durumlarda ortaya çıkar. Kontrol edilemeyen bu durum kişilerde hem fiziksel hem de duygusal olarak rahatsızlık meydana getirir. Aşırı terleme iki farklı şekilde olabilir.

Birincil tip hiperhidroz:

Bu tip hiperhidroz ter bezlerini aşırı aktif olarak çalışmasından kaynaklanır. Ter bezlerini normale göre 4 – 5 kat kadar daha hızlı çalışıyor olabilir. İkincil tip hiperhidroz: Bu tip hiperhidroz ise hastalık habercisi olarak bilinir. Genel olarak önce koltuk altı kısmını daha sonra ise tüm vücudu etkilemektedir. Bu hiperhidrozunu tetikleyen hastalıklar aşağıdakiler olabilir;

 • Diyabet
 • Çocuklarda C ve D vitamini eksiklikleri
 • Duygusal ya da stresli durumlar (kaygı)
 • Baharatlı yiyecekler
 • Akciğer rahatsızlıkları
 • Ateş ve enfeksiyonlar, tüberküloz
 • Egzersiz
 • Kalp hastalığı
 • Kafein
 • Hipertiroidi (Tiroid bezinin normalden fazla çalışması)
 • Düşük kan şekeri (hipoglisemi)
 • Yüksek hava sıcaklığı
 • Menopoz
 • Kanser (Bazı kanser türleri)
 • Obezite veya fazla kilolar
 • Kompleks bölgesel ağrı sendromu (KBAS)
 • Tiroid hormonu, morfin, ağrı kesici, ateş düşürücü ya da antidepresan gibi bazı ilaç türleri

Aşırı terleme psikolojik nedenlere bağlı olabilir mi?

Hiperhidroz hastalığı kişileri psikolojik yönden olumsuz etkilemektedir. Aşırı terleme kişini sosyal hayatını oldukça zorlar ve hayat kalitesini düşüren bir sorundur. Dolayısıyla kişi bulunduğu sosyal ortamlarda aşırı terleyeceğini düşünür ve endişelenir. Doğal olarak bu da hiperhidrozu beraberinde getirir. Aşırı terleme rahatsızlığının meydana geldiği dönemlerden birisi de ergenlik dönemleridir. Bu duruma özgüven eksikliği ve çekingenlik gibi durumlar sebep olmaktadır. Dolayısıyla bu gibi durumlar bireyin psikolojik olarak da sorun yaşamasına sebep olur.

Aşırı terleme genel olarak koltuk altı, ayak tabanı, avuç içi ve yüz bölgelerinde görülmektedir. Çünkü bu bölgelerde ter bezleri yoğun olarak bulunmaktadır. Ayrıca bu bölgeler beyinden gelen sinyallere de daha duyarlıdır. Bu rahatsızlığı bulunan kişilerin en çok korktuğu ve rahatsız olduğu durum terin kokmasıdır. Böyle bir durumda kişi toplum içerisinde sıkıntılı bir ruh haline bürünür ve stresten kaynaklı olarak vücudunda bakterilerin çoğalmasına sebep olur.

Aşırı Terleme Nasıl Engellenebilir?

Aşırı terlemeyi engelleyebilmek için öncelikle buna sebep olan şeylerin araştırılması gerekmektedir. Eğer hiperhidroza sebep olan bir hastalık varsa uzman bir doktordan yardım alınmalıdır. Ergenlik, hava sıcaklığı ve egzersiz sonrası durumlarda terlemeyi engellemek adına krem ve deodorant gibi ürünler kullanılabilir. Fakat bunlar kısa süreli çözüm yöntemidir ve sık sık kullanmayı gerektirir.

Terleme rahatsızlığına çözüm olan bir başka yöntem ise iyontoforez yöntemidir. Bu yöntemde küçük bir su banyosunda hastanın el ve ayaklarına elektrik akımı verilerek ter bezleri uyarılmaktadır. Bu akım oldukça düşük bir elektrik akımıdır. Birkaç seansta sonuç vermese de seans sayısı arttıkça hastalığın tedavisinde etkili olmaktadır. Ayrıca son dönemlerde popüler olan bir başka tedavi yöntemi ise botoks tedavisidir. Botoks yöntemi ile aşırı terleme hastalığından kurtulabilirsiniz.