Atatürk Cad. Katipoğlu Apt. 372/1 K.5 D.5 Alsancak / İZMİR

Terleme Tedavisi

Terleme insanda doğal fizyolojik bir durumken, aşırı terleme çok büyük sorunları da beraberinde getirmektedir. Ter bezlerinin aşırı çalışması durumunda artan ter kişinin gündelik yaşamını olumsuz etkilerken sosyal problem ve sağlık problemi yaratabilmektedir.

Ter miktarı kişiden kişiye değişmekte olup tanısı ve değerlendirilmesi çoğu kez zordur.Ter bezlerinin çalışması sinir sisteminin kontrolü altındadır. Toplumun %2-3’ünde aşırı terleme görülmektedir. Aşırı terlemenin en önemli nedenleri arasında bulantı ilaçları, insülin, tiroid bezinin çok çalışması, böbrek üstü bezinin hastalıkları, menopoz, şişmanlık, hipoglisemi gibi birçok hastalık terlemeye neden olabilir. Ancak bizim en çok karşılaştığımız terleme şekli strese ve kaygıya bağlı olan terlemedir. Özellikle avuç içi, ayak tabanı, koltukaltı, daha az olarak da kasık ve yüz bölgesindedir.

Terleme olan bölgelerde bakteri üremesi kolay olabilir. Aşırı terleme kokuya neden olur. Kişiyi fiziksel ve sosyal açıdan olumsuz etkiler. Bu da kısır döngü ile olayı arttırabilir. Terleme tedavisinde değişik tedavi seçenekleri mevcuttur. Hastaların giysi seçimi önemlidir. Özel pudralar, solüsyonlar kullanılarak bölgenin kuru tutulması ve sekonder enjeksiyon oluşumu engellenebilir. İyontoforez yöntemi özellikle el, ayak, koltukaltı terlemesinde sık yapıldığında 3-5 aylık düzelmeler sağlayabilir.

Lazer ile Tedavi

Koltukaltı terlemesinde uygulanabilen bir yöntemdir. Smartlipo lazerlipoliz ile koltukaltı terlemesinin olduğu alan lokal anestezi altında yaklaşık 30dk süren işlemle ışınlanmaktadır. Bu yöntem yeni uygulanan bir yöntem olup, bazen diğer tedavilerle kombine edildiğinde iyi sonuçlar vermektedir. 1 yıl aralıklarla 2-3 kez tekrarlanabilir.