Atatürk Cad. Katipoğlu Apt. 372/1 K.5 D.5 Alsancak / İZMİR

Meme Küçültme - Reduction Mamoplasti

Meme küçültme ameliyati, kadinin dis görünümünü düzeltmek amaciyla yapilan estetik ameliyatlardan biri gibi görünmesine ragmen, çogu zaman estetik degil rekonstrüktif bir ameliyattir. Iri ve sarkik meme, sirt ve boyun agrilarina, kamburluga ve sütyenin kol sinirlerine baski yapmasina bagli uyusmalara yol açabilir. Kadinin nefes almasini zorlastirabilir. Meme alti olugunda pisikler ve yaralar olusabilir. Iri meme günlük fizik aktiviteyi sinirladigi gibi giysi seçimi konusunda zorluklar yaratir, kadinin kendini begenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Meme küçültme amaciyla uygulanacak bir ameliyat, memelere dogal bir görünüm kazandirir, yukarida siralanan sorunlar ortadan kaldirilmis olur, kisinin yasami kolaylasir. Genetik faktörler, hormonal degisiklikler veya bazi hastaliklar memelerde irilige yol açabilir. Kilo degisiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da arttirabilir. Meme dokusunun artmasi ve buna bagli iri meme genç kizlarda da görülebilir.

Meme küçültme ameliyati olmayi düsünüyor iseniz bir plastik cerraha basvurmalisiniz. Ilk muayenede beklentilerinizi, kisacasi "neden böyle bir ameliyat düsündügünüzü" ve "bu ameliyattan ne beklediginizi" açikça cerrahiniza anlatmalisiniz. Muayene sonucunda memelerinizin büyüklügü ve sekli, derinin durumu, yasiniz, evlilik durumunuz ve çocuk sahibi olup olmadiginiz göz önüne alinarak ameliyatin ayrintilari, iz, meme basi duyarliligi, emzirme, anestezi sekli ve ameliyatin riskleri hakkinda size bilgi verecektir. Ameliyat öncesi rutin tetkiklere ek olarak memedeki herhangi bir sorunun gözden kaçirmamak için memenin radyolojik incelemesi (mamografi ve/veya ultrasonografi) yapilmalidir.

Meme küçültme ameliyati hastahane sartlarinda yapilir. Bu ameliyatlar için genel anestezi uygundur.

Ameliyat :

Estetik meme küçültme ameliyatinda büyük olan meme dokusu kisinin vücut ölçülerine göre yeniden sekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çikartilir. Meme basi olmasi gereken yere tasinir. Ameliyat 2, 5 - 4 saat sürer. Meme basi etrafinda ve meme basinin alt kenarinin orta kismindan asagi dogru 4. 5-6 cm. kadar bir iz (anahtar deligi seklinde) kalmaktadir. Bu izler baslangiçta belirgindir, zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Ameliyat sonrasi izlerin derecesi, memenin büyüklügüne, kullanilan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanin derisinin iz birakma özelligine baglidir. Bazi özel durumlarda ve ileri derecede büyük memelerde, yukarida tanimlanan iz ile sonuçlanan ameliyat sekillerinin uygulanmasi mümkün olmayabilir. Bu takdirde, meme basinin serbest olarak tasindigi teknikler kullanilir, bu ameliyatin izleri de ters T seklindedir.

Ameliyat sonrasi :

Hastanede 1-3 gün kalinir. Ameliyat sonrasi genellikle rahat geçer. Agri minimaldir. Kol hareketlerinde kisitlilik olabilir. Memeler üzerine sütyene benzer sargi uygulanir veya dogrudan sütyen giydirir. Genellikle her iki memeye dren adi verilen borular yerlestirilir, ve bunlar 24-72 saat içinde çikarilir. Dikisler 7-10 gün sonra alinir. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde sislik olabilir, meme basinda hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk degisimi görülebilir. Bunlar kisa sürede kendiliginden kaybolur. Hasta 1 hafta sonra isine dönebilir. 3 ay agir sporlardan uzak durmasi önerilir. Estetik meme küçültme ameliyati genel olarak iyi ve kalici sonuç verir, kisinin iri memeye bagli sikayetleri ortadan kalkar, kendine güvenini artar, özellikle giyim tarzini kolaylastir. Yeni sekillendirilmis meme uzun süre dayanikli olur, ancak kilo degisiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artisina ve sarkikliklara neden olabilir.

Meme küçültme ameliyatlarinin riskleri :

Her ameliyatta oldugu gibi meme küçültme ameliyatinin da bazi riskleri vardir. Bu ameliyati olan kisilerin çogunda, ameliyata bagli problemler görülmese de bunlarin bilinmesi önemlidir. Kisisel seçiminizde, ameliyatin risklerini ve size saglayacagi yararlari bilmeniz önemlidir.

Meme basi ve deri duyarliligindageçici olarak azalma ortaya çikabilir.

Her ameliyat yarasi iz birakarak iyilesir, kalacak izin niteligini önceden tayin etmek çogu zaman zordur. Bazi hastalarda izler fark edilmez iken, bazilarinda deri ve derin dokular içinde nedbe olusabilir, hatta nadir de olsa bazi hastalarda cerrahi düzeltme veya diger tedavilere basvurmak gerekebilir.

Meme küçültme ameliyati, kadinin hayatinin herhangi bir döneminde meme hastaligi veya meme kanseri gelismesine sebep olmaz veya bu hastaliklarin erken teshis edilmesini engellemez. Kisi ameliyat sonrasi düzenli olarak meme kontrollerini yaptirmalidir.

Meme küçültme ameliyati olan bazi kadinlar çocuklarini emzirebilmektedir, ancak bunu önceden tayin etmek zor olabilir. Eger çocuk sahibi olmak ve emzirmek istiyor iseniz, ameliyat öncesi bu durumu doktorunuz ile tartismalisiniz.