Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Meme Küçültme - Reduction Mamoplasti

Meme küçültme ameliyatı, kadının dış görünümünü düzeltmek amacıyla yapılan estetik ameliyatlardan biri gibi görünmesine rağmen, çoğu zaman estetik değil rekonstrüktif bir ameliyattır. İri ve sarkık meme, sırt ve boyun ağrılarına, kamburluğa ve sütyenin kol sinirlerine baskı yapmasına bağlı uyuşmalara yol açabilir. Kadının nefes almasını zorlaştırabilir. Meme altı olugunda pislikler ve yaralar oluşabilir. İri meme günlük fiziki aktiviteyi sınırladığı gibi giysi seçimi konusunda zorluklar yaratır, kadının kendini beğenmemesi de sosyal ve psikolojik sorunlara sebep olur. Meme küçültme amacıyla uygulanacak bir ameliyat, memelere doğal bir görünüm kazandırır, yukarı da sıralanan sorunlar ortadan kaldırılmış olur, kişinin yaşamı kolaylaşır. Genetik faktörler, hormonal degişiklikler veya bazı hastalıklar memelerde iriliğe yol açabilir. Kilo degişiklikleri, emzirme ve yerçekimi etkisi ile mevcut sorun daha da arttırabilir. Meme dokusunun artması ve buna bağlı iri meme genç kızlarda da görülebilir.

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyor iseniz bir plastik cerraha başvurmalısınız. İlk muayene de beklentilerinizi, kısacası "neden böyle bir ameliyat düşündüğünüzü" ve "bu ameliyattan ne beklediğinizi" açıkça cerrahınıza anlatmalısınız. Muayene sonucunda memelerinizin büyüklüğü ve şekli, derinin durumu, yaşınız, evlilik durumunuz ve çocuk sahibi olup olmadığınız göz önüne alınarak ameliyattın ayrıntıları, iz, meme başı duyarlılığı, emzirme, anestezi şekli ve ameliyatın riskleri hakkında size bilgi verecektir. Ameliyat öncesi rutin tetkiklere ek olarak memedeki herhangi bir sorunun gözden kaçırmamak için memenin radyolojik incelemesi (mamografi ve/veya ultrasonografi) yapılmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı hastahane şartlarında yapılır. Bu ameliyatlar için genel anestezi uygundur.

Ameliyat :

Estetik meme küçültme ameliyatında büyük olan meme dokusu kişinin vücut ölçülerine göre yeniden şekillendirilir. Fazla meme dokusu ve üzerindeki deri çıkartılır. Meme başı olması gereken yere taşınır. Ameliyat 2, 5 - 4 saat arası sürer. Meme başı etrafında ve meme başının alt kenarının orta kısmından aşağı doğru 4. 5-6 cm kadar bir iz (anahtar deliği şeklinde) kalmaktadır. Bu izler başlangıçta belirgindir, zamanla belli belirsiz hale gelebilir. Ameliyat sonrası izlerin derecesi, memenin büyüklüğüne, kullanılan ameliyat yöntemine ve nihayet hastanın derisinin iz bırakma özelliğine bağlıdır. Bazı özel durumlar da ve ileri derecede büyük memelerde, yukarıda tanımlanan iz ile sonuçlanan ameliyat şekillerinin uygulanması mümkün olmayabilir. Bu takdir de, meme başının serbest olarak taşındığı teknikler kullanılır, bu ameliyatın izleri de ters T şeklindedir.

Ameliyat sonrası :

Hastane de 1-3 gün kalınır. Ameliyat sonrası genellikle rahat geçer. Ağrı minimaldir. Kol hareketlerinde kısıtlılık olabilir. Memeler üzerine sütyene benzer sargı uygulanır veya doğrudan sütyen giydirilir. Genellikle her iki memeye dren adı verilen borular yerleştirilir, ve bunlar 24-72 saat içinde çıkarılır. Dikişler 7-10 gün sonra alınır. Hastaya 6 hafta sporcu sütyeni giydirilir ve masaj önerilir. Erken dönemde şişlik olabilir, meme başında hissizlik ve deri üzerinde morumsu renk değişimi görülebilir. Bunlar kısa süre de kendiliğinden kaybolur. Hasta 1 hafta sonra işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir. Estetik meme küçültme ameliyatı genel olarak iyi ve kalıcı sonuç verir, kişinin iri memeye bağlı şikayetleri ortadan kalkar, kendine güveni artar, özellikle giyim tarzını kolaylaşır. Yeni şekillendirilmiş meme uzun süre dayanıklı olur, ancak kilo değişiklikleri, gebelik, emzirme ve yerçekimi, memede hacim artışına ve sarkıklıklara neden olabilir.

Meme küçültme ameliyatlarinin riskleri :

Her ameliyatta olduğu gibi meme küçültme ameliyatının da bazı riskleri vardır. Bu ameliyatı olan kişilerin çoğunda, ameliyata bağlı problemler görülmese de bunların bilinmesi önemlidir. Kişisel seçiminiz de, ameliyatın risklerini ve size sağlayacağı yararları bilmeniz önemlidir.

Meme başı ve deri duyarlılığında geçici olarak azalma ortaya çıkabilir.

Her ameliyat yarası iz bırakarak iyileşir, kalacak izin niteliğini önceden tayin etmek çoğu zaman zordur. Bazı hastalar da izler fark edilmez iken, bazılarında deri ve derin dokular içinde nedbe oluşabilir, hatta nadir de olsa bazı hastalar da cerrahi düzeltme veya diğer tedavilere başvurmak gerekebilir.

Meme küçültme ameliyatı, kadının hayatının herhangi bir döneminde meme hastalığı veya meme kanseri gelişmesine sebep olmaz veya bu hastalıkların erken teşhis edilmesini engellemez. Kişi ameliyat sonrası düzenli olarak meme kontrollerini yaptırmalıdır.

Meme küçültme ameliyatı olan bazı kadınlar çocuklarını emzirebilmektedir, ancak bunu önceden tayin etmek zor olabilir. Eğer çocuk sahibi olmak ve emzirmek istiyor iseniz, ameliyat öncesi bu durumu doktorunuz ile tartışmalısınız.