Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Meme Dikleştirme Operasyonu

Bayanların hassas oldukları konular arasında göğüslerde sarkma, deformasyon ve yumuşaklık yer almaktadır. Göğüs dokusunun yapısında kas bulunmamaktadır. Tamamen süt ve yağ bezlerinden oluşan bu doku zaman içerisinde yanlış sutyen kullanımı, emzirme, doğum, yer çekimi, sık kilo alıp verme ve yaşlanma gibi nedenlerden dolayı dik ve diri görünümünü yitirir. Bu etmenler zaman içerisinde içinin boşalması veya derisinin aşırı bollaşmasına neden olacağından sarkık ve estetik olarak bayanları rahatsız edecek bir hal aldıracaktır. Bu durumlar da kadınların haliyle çözüm arayışına girmesine neden olmaktadır.

Memelerin Sarkma Nedenleri

Yaşa ve yerçekimi etkisiyle göğüs derisi elastikiyetini yitirecek ve zaman içerisinde sarkmalar meydana gelecektir. Pek bilinmese de memelerin aşırı büyük olması da meme sarkması nedenleri arasında yer almaktadır. Meme sarkma nedenleri arasında ayrıca doğum ve emzirme, sık kilo alıp verme gibi durumlar da yer almaktadır.

Sarkan Memeler Ameliyat Harici Düzelir mi?

Sarkma olmamış memelerde meme başı meme altı katlantı çizgisinin üzerinde yer almaktadır. Hafif meme sarkması olan durumlarda ise meme başı meme altı katlantı seviyesinde yer almaktadır. Sarkmaların ileri seviyelerde olması halinde meme başı meme altı katlantı seviyesinin altında yer almaktadır. Kullanılan hiçbir masaj tekniği, cihaz veya krem meme başının yukarı çıkmasına yardımcı olamaz.

Meme Dikleştirme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme operasyonu kararı almak için öncelikle hastanın ayakta muayene edilmesi gerekir. Muayene esnasında meme bezi miktarı ve meme başı yeri ölçülmektedir. Ölçüm işleminden sonra hastanın beklentileri uzman tarafından değerlendirilir.

Göğüslerdeki sarkmanın hafif miktarda olması durumunda meme bezi miktarı da kabul edilebilir bir düzeyde ise meme bezi altına silikon meme protezi koyulacaktır. Bu sayede meme daha dik ve daha dolgun bir konuma ulaşacaktır. Sarkmanın fazla olduğu durumlarda yine meme bezi miktarı yeterliyse meme küçültme operasyonu yapılırken kullanılan tekniklere benzer şekilde toplama işlemi yapılır. Sarkmanın fazla olması ve meme bezi miktarının yetersiz olması durumlarında memeye toplama yapılmasının yanında silikon protez de konulacaktır. Bu yöntem diğerlerine nazaran zor olup, ameliyat esnasında meme derisinde gerçekleştirilecek toparlama oranı ile meme altına koyulacak protezin boyutuna karar verilecektir.

Operasyon teknik fark etmeksizin genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Kullanılan teknik ameliyat süresini değiştirmektedir. Fakat ortalama operasyon süresinin 2 – 4 saat aralığında değiştiğinden bahsedebiliriz.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası 

Meme dikleştirme operasyonu sonrasında cerrah tarafından pansumanların üzeri elastik bandaj kullanılarak kapatılacaktır. Hastanın 1-2 gün boyunca sızlama duyması, kesi çevrelerinde hafif morluklar görülmesi ve memelerin şiş olması normaldir. Yaşanacak ağrılar çok şiddetli olmayacaktır. Şiddetli olmasa da ağrıların önüne geçebilmek için cerrah tarafından reçete edilen ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Ameliyatın üzerinden birkaç gün geçtikten sonra bandajlar çıkarılacak ve bandajların yerine destekleyici sutyenler kullanmanız tavsiye edilecektir. Destekleyici sutyenlerin ortalama olarak 3 - 4 hafta kullanılması gerekmektedir. Operasyonun ardından 1 - 2 hafta içerisinde dikişleriniz alınacaktır. Meme derisinin operasyon sonrasında aşırı kuruması durumunda gün içerisinde nemlendirici kullanmanız tavsiye edilebilir. Nemlendiricinin dikişlerinizin üzerine sürülmemesi önemlidir. Meme başı ve meme derisinde yaşanabilecek olası his kaybı nedeni ameliyat sonrasında oluşan şişmedir. Şişlik azaldıkça his kaybı azalacak ve ortalama 6 hafta içerisinde kaybolacaktır. Bazı hastalarda his kaybının 1 yıl kadar sürebildiği ve hatta kalıcı dahi olabildiği unutulmamalıdır.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası Emzirme

Meme dikleştirme operasyonu sonrasında süt verme fonksiyonu memenin sarkıklık miktarına ve operasyonda seçilen tekniğe göre değişiklik gösterse de genellikle emzirme fonksiyonun korunması beklenmektedir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası İyileşme Süreci

Hasta her ne kadar ameliyat sonrasında kısa sürede ayağa kalkıyor olsa da iyileşmenin aşamalı bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Hastanın iş hayatına başlama süreci kendisini nasıl hissettiğine bağlı olarak değişkenlik gösterecektir. Hasta operasyon sonrasında 3 - 4 hafta boyunca başının üzerine bir şey kaldırma gibi hareketlerden uzak durmalıdır. Beklemediğiniz bir belirti ile karşılaşmanız durumunda cerrahınızı çekinmeden, vakit kaybetmeden aramanız gerekmektedir.

Ara vermiş olduğunuz gündelik yaşantınıza dönüş süreniz ve dikkat etmeniz gereken hususlarla ilgili cerrah gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Zorlayıcı spor aktivitelerinden minimum 1 ay cinsel ilişkiden 1 - 2 hafta kaçınmalısınız. Kişi gündelik aktivitelerine yavaş yavaş dönmelidir. Hasta duş almak konusunda acele etmemelidir. Göğüsteki kesilerin henüz iyileşmeden su ile teması mikrop kapmasına, enfeksiyonlara yol açabilir. Doktorunuzun görüşlerini de dikkate alarak göğüs üzerindeki bandajlar ve dikişlerin alınması sonrasında büyük ihtimalle duş almanız konusunda sıkıntı olmayacaktır.

Meme dikleştirme operasyonu sonrası güneşlenmek konusunda da insanların merak ettiği detaylar bulunmaktadır. Güneş ışınları ve solaryum operasyon esnasında oluşturulan kesiler nedeniyle ortaya çıkan izlerin iyileşme sürecini geciktirecektir. İzlerin iyileştirme sürecini geciktirmelerinin haricinde izlerin daha belirgin bir hal almasına ve kahverengi lekeler haline gelmesine de neden olduğundan kesilerin mümkün oldukça güneş görmemesi gerekmektedir.