Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Meme Büyütmede Hangi Protez Tercih Edilmelidir?

Meme büyütme basit olarak meme altına konan silikon implantlarla (protez) yapılmaktadır. Bugün sık kullanılan implantlar silikon bir zarf (kılıf) içinde silikon jel veya serum dolu olanlardır. İmplantlar farklı hacmlarde, düz yüzeyli veya pürüzlü yüzeyli (textured), şekil olarak yuvarlak veya anatomik (damla) şekilli olabilmektedir.

Silikon implantların bugüne dek herhangi bir kanserojen, immünolojik veya romatizmal hastalığa yol açtığı saptanmamıştır. Günümüzde güvenle kullanılmaktadır. Amerika, Avrupa Birliği ülkeleri ve Japonya'da üretimleri sürmektedir. Türkiye'de bu ülkelerden ithal implantlar kullanılmaktadır.

Meme Protez Tipleri Nelerdir?

Yerleşim

Meme implantları meme dokusu altına veya meme altındaki kas altına (pektoral kas) yerleştirilebilmektedir. Meme dokusunu bozmadığı için süt vermeye zararı olmaz. Meme implantlarında en sık rastlanan problem çevresinde oluşan kapsül dokusudur. İmplant bir yabancı cisim olduğu için çevresinde bağ dokusundan bir zar (kapsül) oluşması doğaldır.

Bu kapsül genellikle bir problem oluşturmaz. Ancak nadiren kalınlaşıp sertlik yapabilir. O zaman müdahele ile alınması veya kesilmesi gerekebilir. Günümüzde kullanılan pürüzlü yüzeyli (textured) implantlar ve operasyon sonrası önerilen masajlar sayesinde kapsül oluşumu minimale indirilmiştir.

Silikon implantlar memenin radyolojik tetkikine (mamografi) engel olmaz. Kadınlar rutin meme kontrollerine devam edip, implantları ile mamografi çektirebilirler.

Anestezi

Meme büyütme operasyonu çoğunlukla genel anestezi altında yapılmaktadır. Lokal anestezi ile yapılması da olasıdır. Kanamayı azaltmak için operasyon esnasında özel bir solüsyon (serum-adrenalin) memelere enjekte edilmekte ve kan kaybı çok az olmaktadır.

Operasyon izi

Operasyonda implantlar genellikle meme altı çizgisinde yapılan 4 cm. lik bir insizyonla girilerek yerleştirilmektedir. Bu operasyon izi ancak meme kaldırıldığında görülebilir. İmplant bazen isteğe bağlı olarak meme başı (areola) veya aksilladan da (koltuk altı) yerleştirilebilir.

Operasyon sonrası

Hasta operasyonun ertesi günü hastaneden taburcu olabilir ve 3- 4. gün normal işe dönülebilir. Dikişler yaklaşık 10-12. günde alınır. Operasyon sonrası kullanılacak özel sütyen ile sorunsuz olarak istenen aktivite yapılabilir. Aşırı spor aktivitelerine 6-8 haftada izin verilir.

Tercih Edilen Protezler Güvenilir midir?

Günümüzde meme büyütme ameliyatında kullanılan protezler, insan dokusu ile tam uyumludur. Bu neden herhangi bir alerjik reaksiyona ya da enfeksiyon oluşumuna neden olmamaktadır. Ayn zamanda uygulanacak protezin hangi marka olduğu ameliyat öncesi süreçte öğrenilmeli ve kapsamlı bir araştırmaya tabi tutulmalıdır. Meme büyütme ameliyatında uygulanacak protezin türü ve ameliyatı uygulayacak olan doktorun bilgi ve tecrübesi ameliyatın başarısını doğrudan etkilemektedir. 

Protezlerin Ömrü Nedir?

Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezlerin ömrü protezin markasına göre değişkenlik göstermektedir. Ömürlük olan protezler kullanım şekillerine ve uygulanış biçimlerine göre 15 - 20 yıl sonrasında değiştirilmesi gerekebilmektedir. 

Meme Büyütme Ameliyatında Doktor Seçimi

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında uygulanan ve ameliyatı gerçekleştirilen doktorun tecrübesinin önemli rol oynadığı bir ameliyattır. Yaklaşık 1 saat süren ameliyat sonrasında hastanın durumuna göre aynı gün ya da ertesi gün taburcu işlemleri gerçekleştirilmektdir. Ağrı kontrolünün sağlanması için doktorun önerdiği ağrı kesici ilaçların kullanımı aksatılmamalıdır.

Aynı zamanda ameliyat sonrasında ilk birkaç gün oluşacak şişliğin zamanla geçeceği bilinmelidir. Ameliyat sonrasında ilk 1 ay sportif aktivitler kısıtlanmalıdır ve yaklaşık 2 ila 3 ay süresince güneş ışınlarına direk maruz kalınmamalı solaryum ve buhar banyosu gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır.