Atatürk Cad. Katipoğlu Apt. 372/1 K.5 D.5 Alsancak / İZMİR

Meme Büyütme Sıkça Sorulan Sorular

Meme büyütme ameliyatı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tercih edilen ve uygulanan estetik operasyonlardan biridir. Ameliyatın başarılı uygulamalarını görmek meme büyütme ameliyatına olan güveni de arttırmış ve kadınları bu konuda cesaretlendirmiştir. Meme büyütme ameliyatı yaptırmayı düşünen kadınların aklına takılan sorular ise genelde alağıdaki gibi olmaktadır.

1) Meme Büyütme Ameliyatı Ağrılı mıdır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Bu nedenle hasta operasyon sırasında hiçbir şekilde ağrı ya da acı hissetmemektedir. ameliyattan sonraki süreçte oluşabilecek ağrıları ise basit ağrı kesiciler ile kontrol altına almak ve geçirmek mümkün olmaktadır. Meme büyütme ameliyatının ağrılı olduğu söylentileri daha çok kulaktan dolma bir bilgidir. Günümüzün imkanları ile meme büyütme ameliyatı oldukça basit, ağrısız ve risksiz bir işlemdir.

2) Meme Büyütme Ameliyatından Sonra İz Kalır Mı?

Meme büyütme ameliyatı koltulk altı, meme altı veya meme başı çevresinden girilerek gerçekleştirilmektedir. Bu üç bölgede de iz kalma oranı birbiri ile aynı olmaktadır. Meme büyütme ameliyatı sırasında meydana gelen izler, 8-12 ay içeridinde kaybolmaktadır. Hatta hasta izleri kendisi bile fark edememektedir. 

3) Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Bebek Emzirilebilir mi?

Meme büyütme ameliyatı ile ilgili en sık karşılaşılan sorulardan biri de henüz anne olmamış ya da tekrar anne olmayı düşünen kadınlar tarafından özellikle merak edilen ameliyattan sonra bebek emzirip emzirilemeyeceği sorusudur. Meme büyütme ameliyatı sırasında meme dokusu çıkartılmamaktadır. Yani süt kanallarının zarar görmesi gibi bir risk bulunmamaktadır. Meme büyütme ameliyatı geçiren kadınlar bebek emziribilirler. Bunun olmaması için hiçbir engel bulunmamaktadır.

4) Meme Büyütme Ameliyatında Slikonun Büyüklüğü Ne Kadar Olmalıdır?

Birçok boyutta ve şekilde slikon çeşidir bulunmaktadır. Meme büyütme ameliyatında kullanılacak olan slikon ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır. Kullanılacak olan slikonun boyutuna hastanın boyu, kilosu ve vücut yapısına bakılarak doktor tarafından karar verilmektedir. Elbette hastanın beklentileri ve zevkleri de kararda rol oynamaktadır. Ancak en başarılı sonucu elde etmek için seçim işin uzmanına bırakılmalıdır. 

5) Meme Büyütme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında 2-3 saat civarında süren bir işlemdir. Ameliyatın süresi hastanın yapısına ve cerrahın tecrübesine bağlı olmaktadır. 

6) Meme Büyütme Ameliyatı Meme Kanserine Neden Olur Mu?

 Yapılan araştırmalarda meme büyütme ameliyatında kullanılan slikonlar ile meme kanseri arasında bir ilişkinin olduğunu gösteren bir kanıt bulunmamamktadır. Slikon protezler sağlık için herhangi bir risk taşımamaktadırlar.

7) Meme Büyütme Ameliyatı İçin Yaş Sınırı Var Mıdır?

Meme dokusu henüz gelişimini tamamlamadığı için meme büyütme ameliyatı 18 yaşından küçüklere yapılamamaktadır. Ancak kişi asimetrik meme problemi yaşıyor ve bu durum kişiyi psikolojik açıdan çok etkiliyorsa biraz daha erken müdahelede bulunulabilmektedir. 

8) Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Normal Hayata Ne Kadar Sürede Dönülür?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında bir gece hastanede kalınması gerekmektedir. Hasta eve döndükten sonra 2-3 gün evde istirahat etmelidir. Ameliyattan sonraki dördüncü gün hastanın göğüslerini çevreleyen sargı açılmakta ve yerine bant uygulanmaktadır. Bu süreçten sonra hasta 3 hafta boyunca tüm gün sporcu sütyeni takarak normal yaşantısına devam edebilmektedir.