Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Lipofilling

Vücudun yağ miktarı fazla olan bölgelerinden liposuction yöntemiyle ya da açık teknikle yani direkt kesi yapılarak alınan yağ dokusu; yıkama, süzme veya santrifüj...gibi işlemlerden geçirildikten sonra ihtiyaç duyulan bölgeye özel kanül ve tabancalı enjektör sistemiyle enjekte edilir.

Lipofilling Nedir? 

İşlem küçük ve tek bir alanda yapılıyorsa lokal anestezi ile gerçekleştirmek mümkündür. Eğer birden fazla alanda ve daha çok miktarda lipofilling yapılacaksa genel anestezi tercih edilir. Lipofilling operasyonundan maksimum faydayı sağlamak için teknik bakımdan dikkate alınması gereken pek çok ayrıntı vardır ve bu ayrıntıların ihmal edilmesi sonucu olumsuz etkiler. Yani bu işlemin çok da basit bir işlem olduğunu düşünmemek gerekir. Uygulayacak cerrahın bu konudaki teorik malumatı ve deneyimi alınacak sonuç üzerinde etkili olan en önemli faktördür.

Lipofiiling Hangi Bölgelere Uygulanır? 

a) Yüz Bölgesi

Yanaklarda ve elmacık kemikleri üzerindeki çöküklükleri gidermek amacıyla kullanılır. Ayrıca dudakları kalınlaştırmak ve dudaklardaki ince çizgilerin giderilmesi için de lipofilling tekniğinden yararlanılır. Gene alında ve yüzün diğer alanlarında herhangi bir travma ya da operasyon sonucu ortaya çıkmış olan çöküntüleri düzeltmek için bu teknik son derece yararlıdır. Yüz bölgesindeki diğer bir uygulama alanı da, mikrogenia dediğimiz çene ucu kısalığının ya da küçüklüğünün düzeltilmesidir. İki kaş arası, alın veya üst dudakta oluşan ve kalıcı hale gelmiş derin kırışıklıkların düzeltilmesi amacıyla da mikrolipofilling şeklinde uygulamalar yapılabilir.

b) Meme Büyütme

Memelerin normalden küçük olduğu durumlarda klasik olarak uygulanan silikon protezlerle meme büyütme yöntemine alternatif olarak, lipofilling yöntemi son senelerde tartışılmaktadır. Genel olarak birçok yönden, birçok çevre ve uygulayıcı tarafından bu tekniğin henüz bir alternatif oluşturacak durumda olmadığı kanısı hâkimdir.

c) Kalça Estetiği

Bazı kişilerin kalçalarının orta dış bölgesinde yapısal olarak çukurluklar görülebilir. Bu çukurlukları da lipofilling yöntemiyle doldurarak kalçaların daha estetik görünümlerini sağlamak mümkündür.

ç) Çarpık Bacaklar

Bazı kişilerde gene yapısal olarak alt bacakların özellikle iç kısımlarındaki kas dolgunluğu, normalden daha az olur ve bu durum bacakların çarpık görünmelerine neden olabilir. Böyle durumlarda da lipofilling yöntemiyle bu bölgelere ekstra hacim kazandırılarak çarpık görünüm ortadan kaldırılabilir.

d) Ayak Bilekleri

Bazen alt bacağın alt kısımları yani ayak bileği bölgesi bacakların daha üst bölümleriyle orantısız bir şekilde ince olabilir. Bu bölgelerin kalınlaştırılarak daha estetik bir görünüme kavuşturulması için de lipofilling yöntemine başvurulabilir.

e) Genital Estetik

Bayanlarda bazen klitoris üst bölümünde veya büyük dudaklarda çöküklük görülebilir. Bu gibi durumlarda da lipofilling başvurabileceğimiz en uygun yöntemdir. Lipofilling yöntemi vajen girişini daraltmak amacıyla kullanılabileceği gibi, vajinal orgazmı kolaylaştırmak için de vajen iç yüzü ön duvarındaki G noktası altına yağ enjeksiyonu yapılabilmektedir. Erkeklerde ise penis büyütme ya da kalınlaştırma amacıyla lipofilling yöntemi uygulanmaktadır.

f) Damak Yarıkları

Damak yarığı olan kişilerde ortaya çıkabilen konuşma bozukluklarının giderilmesi amacıyla, konuşma sırasında burun boşluğuna fazla hava kaçışını engellemek için kullanılan tekniklerden biri de yutak arka duvarına lipofilling uygulamasıdır.

Lipofilling Avantajları

a)Alerji ve Yabancı Cisim Reaksiyonu; Uygulanan hastanın kendi dokusu olduğu için herhangi bir alerjik reaksiyon veya yabancı cisim tepkisine neden olmaması önemli bir üstünlüğüdür.

b)Kalıcılık; Enjekte edilen yağ dokusunun bir kısmı emilerek vücut tarafından yok edilse de kalan miktar artık kalıcıdır ve bir daha yok olmaz. Bu da tamamen emilerek belli aralıklarla tekrar edilmesi gereken geçici dolgu sistemlerine göre çok büyük bir avantajdır.

Lipofilling Dezavantajları 

a) Enjekte edilen yağın bir kısmının emilmesi ve tekrar enjeksiyonların gerekmesidir.

b) Simetrik uygulamalarda bazen asimetrik sonuçların görülmesi ve bunun için de tekrar enjeksiyonların gerekmesidir.