Atatürk Cad. Katipoğlu Apt. 372/1 K.5 D.5 Alsancak / İZMİR

Lazerle Dövme Silme Sıkça Sorulan Sorular

Dövme genellikle insanların o an kendilerine özel gelen bir şeyi vücutlarının herhangi bir yerinde taşımak isteyebilmekte ancak bir süre sonra her gün o dövmeyi görmek can sıkıcı bir hal alabilmektedir. Özellikle dövme yaptırmanın çok sıradan hale gelmesi ile yeterince düşünülmeden yaptırılan dövmelerin sayısı artmış, bu da ilerleyen zamanlarda pişman olanların ve sildirmek isteyenlerin sayısında artış olmasına neden olmuştur. 

Lazerin tıp alanında kullanılmaya başlanması ile birlikte dövme silmek için de ideal bir yöntem olarak karşımıza çıkmıştır. Lazer ile dövme silme işlemi hakkında en sık sorulan sorular ise aşağıdaki gibidir!

1) Lazerle Dövme Nasıl Silinir?

Dövme silme işleminde kullanılan lazer ışını, deri altı dokuda dövmeye rengini veren bileşikler tarafından emilmektedir. Bu emilme sonucunda dövmenin içerdiği maddeler parçalanır ve ortadan kalkarlar. Siyah her türlü ışığı emebildiği için siyah renkli dövmeleri silmek çok daha kolay olmaktadır. Renkli dövmelerin ise tedavi süreci daha uzun olmaktadır. 

2) Lazerle Dövme Silme İşlemi Kaç Seans Sürer?

övme silme işlemi genellikle 4-6 hafta ara verilerek 4-8 seans uygulanmaktadır. Seans süresi ise 10 ile 40 dakika arasında değişmektedir. Ancak dövmenin ne kadar sürede silineceği dövmenin ne zaman yapıldığına, profesyonelliğine, rengine ve büyüklüğüğne göre değişmektedir. 5 yıldan eski dövmeler daha kolay silinmektedir. Yeni dövmelerin pigmentleri güçlü olduğu için silinmeleri biraz daha zaman almaktadır. Bir dövme siyahsa ve 5 yıldan önce yapılduysa ortalama 4-5 seans yeterli olmaktadır. Seans aralarında mutlaka  güneş koruyucu kullanılmalıdır. 

3) Lazerle Dövme Silme İşleminde Acı Hissedilir Mi?

Lazer ışınları derialtı tabakalara nüfus ettiği için dövmenin büyüklüğüne de bağlı olarak biraz acılı bir işlem olabilmektedir. Ancak dövme büyük bir bölgedeyse o bölge işlemden yarım saat önce lokal anestezi ile uyuşturulmaktadır. Böylece kişi işlem esnasında herhangi bir ağrı ve acı hissetmemektedir.

4) Lazerle Dövme Silme İçin En Uygun Zaman Nedir?

Dövme sildirme işlemi sürerken bölgenin güneşe ve denize maruz kalmaması gerekmektedir. Bu nedenle dövme sildirme işlemi için en uygun zaman kış aylarıdır. 

5) Lazerle Dövme Silme Cildi Yıpratır mı?

Kişi tavsiyelere uyar, cildini iyi korursa dövme sildirme işlemi cildi yıpratmamaktadır. Her seanstan sonra bölgede kızarmaların ve kabuklanmaların meydana gelmesi normaldir. Seans aralarında kişi cildini güneşten korumalıdır ve bölgeye krem tedavisi uygulamalıdır. Ayrıca işlem yapılan bölge kaşınarak veya işlemden hemen sonra tıraş edilerek vs. tahriş edilmemelidir. 

6) Lazerle Dövme Silme Tüm Renklere Uygulanabilir Mi?

Lazerlerin farklı türleri bulunmaktadır. Bazıları siyah, mavi ve yeşil dövmelerin silinmesinde etkili olurken bazıları da kırmızı, turuncu ve sarı renk dövmelerde etkili olmaktadır. Bu nedenle renkli veya birden fazla renkli dövmeler de lazerle silinebilmektedir. Siyah dövmelerde daha iyi sonuçlar almak mümkün olurken renkli dövmelerde tedavi biraz daha uzun sürmekte ancak tatmin edici başarıda sonuçlar alınmaktadır. 

7) Lazerle Dövme Silme İşlemi Nerede Yapılır?

Dövme sildirme işlemi estetik merkezlerde yapılmaktadır. İşlemin yapılacağı merkezde mutlaka uzman doktor bulunmalıdır.