Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Lazerle Dövme Silme

Dövme, cilde iğne ile şekiller oluşturarak uygulanan kalıcı bir boyama tekniğidir. Hem kültürel / geleneksel amaçla hem de süs amacıyla yaptırılabilmektedir. Dövme sildirme işlemi ise yapımı kadar kolay değildir ancak günümüzde lazer teknolojisi sayesinde kalıcı dövmeleri ciltten silmek mümkün olmaktadır.

Dövme silme tedavisi, deri altındaki boyayı küçük parçalara ayırmakta ve böylece hücreler tarafından kolay yutulabilir hale getirmektedir. Lazerle dövme silme tedavisinin nasıl uygulanacağı açık veya koyu tene uygulanacak olması ve dövmenin renkli veya renksiz olması gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. ND Yag Q switched (Q Anahtarlı) lazerler, kalıcı dövmelerin silinmesindeki en etkili sistemlerdir.

Lazerle dövme silme, deri altındaki boyayı küçük parçalara ayırdığı için hücreler boyayı yutabilmekte ve lenf dolaşımı ile boya vücuttan uzaklaştırılabilmektedir. Koyu renk dövme silme işlemi esnasında dövmenin geçici olarak beyaz renk alması lazerin başarılı olduğu anlamına gelmektedir.

Bazı dövmeler ise pek çok seansa rağmen tam olarak silinememektedir. Bu durum hem kullanılan boyanın markasına ve maddesine hem de dövmenin büyüklüğüne ve renklerine bağlı olmaktadır. En başarılı sonuçlar siyah – mavi renk olan dövmelerde elde edilmektedir. Yeşil – kırmızı gibi renkler ise daha zor silinmektedir.  Bu nedenle her dövme sildirme işlemimin aslında kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. Yani lazerle dövme sildirme işleminin başarısı kişiden kişiye değişmektedir. Bir başkasında işe yaramış ya da yaramamış olması o kişinin dövmesinin özellikleri ve işlemin uygulandığı merkez ile ilgili olabilmektedir.

Lazerle Dövme Silme Kaç Seanstır?

Lazerle dövme silme işleminin kaç seans gerektirdiği dövmeden dövmeye değişmektedir. Amatör dövmeler için 4 - 5 seans yeterli gelirken, profesyonel dövmeler için ise 7 – 8 veya daha fazla seans gerekebilmektedir. Seanslar 3 – 4 haftalık aralıklarla uygulanmalıdır. Dövmenin ne zaman yapıldığı da seans sayısı üzerinde belirleyici bir faktördür. Uzun zaman önce yapılan dövmeler daha kolay silinebilirken, yakın zamanda yapılmış olan dövmeler daha canlı ve koyu olduğu için daha fazla seans gerektirmektedir.

Zor Silinen Dövme Boyaları Hangileridir?

Mor, yeşil, kırmızı ve sarı renkli dövmeler en zor tedavi edilen boyalardır.

Dövme sildirme işlemi için ideal koşullar şunlardır;

  • Hastanın açık tenli olması
  • Dövmenin koyu renkli (mavi – lacivert) olması
  • Dövmenin en az bir yıllık olması

Dövme Sildirme İşleminde Koyu Tenliler İçin Uygun Lazer Hangisidir?

Koyu tenli kişiler için en uygun lazer seçimi  Q- S witched Nd:YAG (1064nm) lazerdir. Bu lazer derinlere inebilen özellikledir. Koyu tenlilerde deriye renk değişikliği gibi bir zarar verme ihtimali de diğer lazerlere göre düşüktür.

Kırmızı dövmelerde, 532 nm dalga boyu kullanılırken, mavi ve siyah dövmelerde ise 1064 nm dalga boyu kullanılmaktadır. Özellikle derin yerleşimli alanlarda 1064 nm dalga boyu kullanılması tercih edilmektedir. Bu şekilde 3 – 6 seans aralığında başarılı sonuçlara ulaşmak mümkündür.

Lazerle Dövme Silme Ağrılı Bir İşlem midir?

Lazerle dövme silme işlemi, yukarıda da belirttiğimiz gibi dövme yaptırmaktan daha zor bir işlemdir. İşlem yapılacak bölge, anestezi etkili krem uygulanarak uyuşturulmaktadır. Bu sayede işlem esnasında ağrı duyulmaması sağlanır. Ancak hissedilen ağrı, kişinin ağrı eşiğine de bağlı olmaktadır.

Dövme Tam Anlamıyla Silinebilir mi?

Amatör dövmeler deriden rahatlıkla tam anlamıyla silinebilmektedir. Yine koyu renkli ve eski dövmeler de aynı şekilde iz kalmayacak şekilde kolayca silinebilirler. Ancak profesyonel dövmeler uzun seanslar gerektirmektedir. Bazen uzun süren seanslara rağmen dövme gölge halinde kalabilmektedir.

Lazerle Dövme Silme Sonrası Yaşam

  • İşlem sonrasında 5 – 10 gün kadar süreyle işlemin uygulandığı bölgede kanama, kabuklanma ve su toplama gibi şikayetler görülebilmektedir.
  • İşlemden 24 – 43 saat sonra banyo yapılabilir.
  • İşlemin uygulandığı bölge sert bir şekilde kaşınmamalıdır.
  • İşlemden sonraki 2 hafta güneş ışınlarından korunulmalıdır.
  • 6 hafta kadar süreyle güneş koruyucu kremler kullanılmalıdır.

Lazerle dövme silme işlemi sonrasında bakım ihmal edilmemeli, bölgeye antibiyotikli ve deriyi onaran bir krem uygulanmalıdır.  

Lazerle Dövme Silme Sonrası İz Kalır mı?

Ciltte leke / iz bırakma olasılığı hassas bölgelerde bile %5’in altındadır. Bu konuda, işlemi gerçekleştirecek olan doktor ve merkez seçimi de elbette önemli olmaktadır.