Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Lazer ile Terleme Tedavisi

Hiperhidroz yani aşırı terleme pek çok kişi için büyük bir sorundur. Aşırı terleme genel vücut terlemesinde artış veya bölgesel terleme artışı şeklinde olabilir. Bölgesel şikayet olarak en çok koltuk altı, el ve ayak terlemeleri karşımıza çıkar.

Aşırı terleme kişinin yapısı gereği olabilir. Bazı insanlar çocukluklarından itibaren hareket esnasında veya stresli durumlarda aşırı terlerler. Bu durum, o kişi için aslında bir sağlık sorunu değildir. Ancak normalde terleme şikayeti olmayan bir kişi birden bire aşırı terlemeye başlarsa bu bir hastalığın işareti olabilir. Kan şekeri değişiklikleri, nörolojik hastalıklar, kalp ve akciğer hastalıkları, tiroid (guatr) problemleri veya kansızlık aşırı terleme nedeni olabilir.bu yüzden birden terleme artışı söz konusu olan kişiler doktora başvurmalıdırlar.

Bölgesel aşırı terlemeler yani el, ayak veya koltuk altı terlemeleri de genellikle bünyeseldir yani bir iç hastalığıyla ilgisi yoktur. Şikayetler stres esnasında özellikle daha da artar.

El terlemeleri tokalaşırken, yazı yazarken veya birşey tutarken kişi için can sıkıcı bir durum oluşturur.Ayak terlemeleri mantar ve bakteriyel infeksiyonlara zemin hazırlar. Çorap lekesi ve kokuya neden olarak insanları zor duruma sokar. Koltuk altı terlemeleri ise tüm kıyafetlerde leke ve koku problemi yaratır. Tüm bunlar kişiler için büyük problemdir.

Aşırı bölgesel terlemesi olanlar bir dermatoloğa başvurmalıdır. Öncelikle açlık kan şekeri, tiroid testleri ve kan tetkiki yapılmalıdır. Çok nadiren bu değerlerdeki bozukluklar terleme nedeni veya artıran faktor olabilir.Yapılan tetkikler çoğu zaman normal çıkar. Bu durumda direk tedaviyi başlanır.

Aşırı Terleme Tedavileri

Aluminum chloride hexahydrate veya glycopyrolate içeren terkipler el, ayak ve koltuk altı terlemelerinde sürülerek kullanılır. Bu terkip bir ay kullanım sonrasında %60 oranında terlemeyi keser veya azaltır. Etkisi 3- 4 ay kadar sürebilir.

Aşırı terlemede iyontoforez yöntemi (elektirik akımı ve suyla yapılan bir yöntem) kullanılabilir. Doktor gözetimi altında muayenehanede haftada 3 şeklinde uygulanır. 1 ay sonrasında seanslari azaltılırak kesilir. Etkinliği 6 ay sürebilir. %70 oranında etkilidir. Aşırı terleme tedavisinde terleyen alana, deri altına botilinum toksini yapılabilir. Ortalama 5-8 ay etkilidir.

Operasyonlar terleme şikayetinde kullanılabilir. Endoskopik cerrahinin ilerlemesi ile yeni ve etkin yöntemler bulunmuştur. Çok aşırı terleyen ve hiçbir tedaviyi yanıt vermeyen ve sosyal yaşımı felç eden terleme durumlarında önerilebilir. Kalıcı etkisi olan bir yöntem olması avantajdır. Ancak cerrahi bir yöntem olması nedeniyle operatörün hastaya risklerinin iyi açıklanması ve kararın buna göre verilmesi gereklidir.