Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Kepçe Kulak Estetiği - Otoplasti

Estetik Plastik Cerrahi branşında kepçe kulak estetiği ameliyatı hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışıyorum.Yüzümüzde bulunan yapılardan biri olan kulaklarımızın görünümü yüz estetiğinin en önemli tamamlayıcısıdır. Yüz açısından görünüş güzelliği sima içerisindeki organların birbirine uyumlu oranıdır.organlar arası uyum oranlı bir şekilde ise birbirleriyle bütünlük içindedir ve estetik uyum sağlanır. Biz, estetik cerrahların amacı güzelliğe ulaşmanızı sağlamaktır. Göze hoş görünen, kişide yaşama sevinci uyandıran operasyonlar estetiğin temel kavramıdır.

Estetik ameliyatlarda biz cerrahların öncelikli görevi doğru planlamadır. İnsan vücudundaki estetik uyumu bozan durumları görebilmek, değerlendirebilmek ve diğer kısımlarla uyumlu hale getirebilmek başlıca amaçtır. Bunu yaparken de doğal görünümü bozmamak gerekir.Kepçe kulak estetiği (Otoplasti) genellikle kepçe kulakları başa daha yaklaştırmak, eksik kıvrımlarını şekillendirmek veya büyük kulakları küçültmek sonuç olarak görünüş açısından normal bir bütünlük yaratmak için uygulanır.

Kepçe kulak neden sorun olur Kulakta en sık rastlanan deformite kepçe kulak deformitesidir. Bu deformite, kulakların normal anatomik duruşundan öne doğru açılanması şeklinde görülür.Kulak kepçesindeki kıvrımın yetersiz gelişmesi yada düz olması, genellikle temel sebeptir.Kulak gelişimi % 80 oranında 6 yaşa kadar tamamlanır.Bu yaşlarda yapılması özellikle çocuğun ruhsal durumunda oluşabilecek olumsuzlukları önleyebilir.Kepçe kulak veya kulak büyüklüğü olan kişiler çok küçük yaşlardan itibaren çevrelerindeki kişilerin olumsuz etkisi ile bu durumlarından çok etkilenirler ve kulaklarını saklama eğilimindedirler. Bu nedenle bu ameliyatın okul öncesi çağda yapılması daha iyidir. Ama her yaşta yapılabilir. Yaşı küçük hastalarda genel anestezi gerekirken, erişkinlerde lokal anestezi tercih edilir.

Kepçe Kulak Estetiğinde Anne Babalar Nelere Dikkat Etmeli?

Çocuklarınızda bu durumu saptadığınızda doktorla görüşmenizde büyük yarar vardır.Eğer çocuğunuz okul çağında ise bu durumun çocuğunuzu etkileyip etkilemediğini araştırınız.Çünkü bazen çocuklar bunu dile getirmezler ve sıkıntılarını içine atarak bunalıma girmelerine neden olabilirKulak estetik ameliyatı nasıl yapılır.

Kulak estetiği ameliyatı risk taşıyan bir operasyon değildir. Son derece basit ve kolay bir ameliyattır.Estetik cerrahın isteği ile alakalı kulak arkasından veya ön taraftan kulak çukuru içinden girilerek yapılır. İki şekilde de ameliyatın izi fark edilmez. Kulak kepçesinin baş ile yaptığı açı 30-35 derece civarındadır.Bu açı oluşturulur.Estetik Ameliyatta hastadan fazla kıkırdaklar çıkartılıp kulak küçültülür, kıkırdaklar yumuşatılarak yeniden şekil verilir ve verilen şekli koruması için içeriden dikişler konur.

Kepçe Kulak Estetiği Sonrası Süreç

Ameliyat sonrası dönemde her iki kulak sıkıca sarılır. İki-üç gün aralıklarla hasta kontrol ve pansuman için çağırılır.Yedinci gün sonunda dikişler alınır.Estetik kulak Ameliyattan sonra kulakta şişlik ve morarma olabilir, bu durum 1-2 hafta içinde normale döner. Ameliyattan 3 gün sonra işe dönebilir veya uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

Sargı açıldıktan sonra birkaç gün süreyle kulakların üzerine gelecek şekilde tenisçi bandı yada bayanların kullandığı saç bandı takılması tavsiye edilir. Saç bandı çok sıkı veya gevşek olmamalıdır. Kulak estetik ameliyatları gerek iz kalmaması, gerekse lokal anestezi ile yapılıp kısa sürede iyileşmesi nedeniyle yüz güldürücü ameliyatlarımızdan birisidir.