Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Karın Germe Operasyonu

Kadınlar için güzellik ve fit görünmek kendilerini mutlu ve psikolojik anlamda da iyi hissettiren bir durumdur. Elbette her kadın doğal olarak zaten güzeldir. Fakat hamilelik gibi vücudun yapısını tamamen değiştiren durumlarda eski vücut güzelliği ve fit. gorunumden maalesef eser kalmaz. Hamilelik suresince büyüyen karın ve üzerinde oluşan çatlaklar doğum sonrasında kadınların en çok dert yandığı sorunların başında gelecektir. Hamilelik sonrasında vücutta meydana gelen deformasyonlar ise, karın derisinin bollaşmasıyla oluşan çatlaklar ve karin duvarı bağ dokusunun gevşemesiyle karnın öne doğru şişmesidir. Bu iki durumda kadınların vücut güzelliğini bozan ve kendilerini kotu hissetmelerine neden olan sebepler arasında yer alır. Spor, diyet veya kozmetik bakımlarla çatlak oluşumu ve karin şişliğini gidermek maalesef pekte mümkün değildir. Tam da bu noktada karşımıza kadınları eski fit görünümlerine kavuşturacak olan tek yöntem Karin germe operasyonu çıkmaktadır. Çatlakları yok eden ve daha gergin bir göbeğe sahip olmak isteyen kadınların bu sorununa kesin çözüm sunan karin germe operasyonuyla ilgili hazırladığımız makalemize ve konuyla ilgili detaylı bilgilere gelin hep birlikte göz atalım.

Karın Germe Operasyonu Nedir?

Karın bölgesinde oluşan fazla yağ ve sarkan cilt dokusunun, cerrahi işlem altında alınıp karın kaslarının da gerginleştirilmesi işlemine Karın Germe Operasyonu denmektedir. Karın germe operasyonu tam ve kısmi olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Operasyon öncesinde yapılan muayeneler sırasında hastadaki sarkma ve çatlak durumu doktor tarafından değerlendirilmektedir. Karın bölgesindeki oluşan sarkma ve çatlak oluşumu ileri derecede olmayan hastalara kısmi karın germe operasyonu uygulanmaktadır. Mini karın germe operasyonu ile yalnızca göbek deliğinin altında yer alan kısım gerilmektedir. Karın germe operasyonları yalnızca bayanlar için uygulanan bir uygulama değildir. Erkekler de kilo alıp vermeye bağlı yaşadıkları sarkmalar için karın germe operasyonu olabilmektedir.

Karın Germe Operasyonu Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Karın germe operasyonu için öncelikle hastalar, konusunda uzman doktor tarafından muayene edilmektedir. Karın bölgesinde oluşan yağlanma, ciltte oluşan fazlalık ve sarkıklar doktor tarafından değerlendirilerek operasyonun hangi yöntemle gerçekleştirileceğine karar verilecektir. Operasyon öncesinde sigara kullanan hastaların alışkanlıklarına en az 2 hafta önceden ara vermeleri istenmektedir. Aspirin veya E vitamini kullanan hastalardan, operasyon öncesinde bu ilaçları kullanmayı bırakmaları istenmektedir. Doktor tarafından istenen birtakım tahliller değerlendirilip, anestezi alımına uygun olup olunmadığı anestezi uzmanı tarafından onaylandıktan sonra hasta operasyona hazır olacaktır.

Karın Germe Operasyonu Nasıl Yapılır?

Karın germe operasyonları genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilir ve hasta tamamen uyutulur. Karın bölgesinde oluşan sarkmış fazla deriyi alabilmek için, karnın alt bölgesinde sezaryen ameliyatlarında ki gibi bir kesi atılır. Yine göbek deliği çevresine de yuvarlak bir kesi daha atılarak ameliyata başlanır. Ameliyat bitiminde atılan kesiler deri altından gizlenerek dikilir. Kesi atılan bölgelerde oluşacak fazla sıvıları emmek için deri altına 1-2 tüp dren yerleştirilir. Ameliyat süresi tam karı germe operasyonlarında 2-5 saat sürerken, kısmı karın germe de 1-2 saat içinde tamamlanabilmektedir. Ameliyat sırasında hastalara sonda takılır ve ameliyat bitiminde korse giydirilerek işlem tamamlanır. Her operasyonda olduğu gibi, karın germe operasyonlarının da mutlaka tam teşekküllü hastane ortamında gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Karın Germe Operasyonu Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Karın Germe Operasyonu geçiren hastaların duruma göre birkaç gün hastanede kalmaları gerekecektir. Ameliyat sonrasın karın bölgesinde şişlik olması normal bir durumdur. Ameliyat sonrası hastalara ağrı kesici verilse de, hafif olarak ağrı hissetmeleri de beklenmektedir. Ameliyat sırasında deri altına yerleştirilen drenler 1-2 gün içinde, dikişler ise 1 ya da 3 hafta sonra alınmaktadır. Hastaların işe geri dönmeleri 2 ile 4 hafta sonra mümkün olacaktır. Operasyon sırasında atılan kesiler operasyon sonrasında kızarık bir görünümde olacaktır. İzler mayo ve iç çamaşır içerisinde kalacağından, izlerin görünme sorunu da ortadan kalkacaktır. Operasyon sonrasında doktor tarafından belirlenen egzersizlerin uygulanması, karın bölgesindeki şişliğin azalmasına ve kan pıhtısı atma riskinin de önlenmesine yardımcı olacaktır. Bunun haricinde kişilerin karın kaslarını zorlayacak egzersizlerden uzak durmaları gerekmektedir.

Karın Germe Operasyonun Riskleri Nelerdir?

Elbette her cerrahi işlem kendi içinde bazı riskler bulundurmaktadır. Fakat alanında uzman doktorlar tarafından yapılan tüm estetik operasyonlar başarılı bir şekilde gerçekleştirilmekte ve nadiren ameliyat sonrasında olumsuzluklar yaşanmaktadır. Karın germe operasyonlarında meydana gelmesi düşünülen riskler arasında kan pıhtısı atma, yara yerinde oluşan enfeksiyon ve ameliyat yerinde kan yada sıvı birikimi görülmektedir. Kan pıhtısı atma durumu çoğunlukla her ameliyat sonrasında oluşabilecek riskler arasında yer alır. Bunun önüne geçmek için hastalar, operasyondan sonra erkende ayağa kaldırılıp yürütülür. İlaç desteği ve varis çorabı kullanımı ile de kan pıhtısı atma durumunun önüne geçmiş olunur.

Karın Germe Operasyonu Etkisi Ne Kadar Sürer?

Karın germe operasyonu geçiren kadınların, operasyon sonrasında tekrar hamile kalması durumunda karın duvarında bir miktar gevşeme olacaktır. Bunun dışında yine yaşlanma ve kilo alımına bağlı ileriki dönemlerde karında sarkma durumu görülmesi muhtemeldir. Bu gibi durumlarda 2.ci bir operasyon yapılabilmektedir. 2.ci operasyonun yapılabilmesi için ilk ameliyatın üzerinden 1 yıl geçmesi gerekmektedir.