Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Kalıcı Dövme Silinmesi

Dövme işlemi öncesinde değerlendirme, uygulama planlaması, uygulama süreci ve iyileşme süreci olarak ayrılmaktadır. Kalıcı dövmelerin silinme işlemi için yapılan değerlendirmede cilt tonu, cilt yapısı, dövmenin hangi teknik ile uygulandığı ve kullanılan boyanın çeşidi ile dövmenin vücutta hangi bölgede olduğu analiz edilerek belirlenmektedir. Değerlendirme sonrasında lazer cihazının dalga boyu ayarlanmakta ve dövme olan bölgeye atılmaktadır. 

Her Dövme Silinebilir mi?

Kalıcı bir dövmenin silinip silinemeyeceği dövmenin yapısı ve kullanılan boyanın türüne göre belirlenmektedir. Aynı zamanda saçlı deri çevresinde de lazer cihazının kullanılması uygun olmayacağı için bu bölgede dövme silme işlemi uygulanamamaktadır. 

Kalıcı Dövme Nasıl Silinir?

Kalıcı dövme çıkarılmasında ve iyi huylu pigmente lezyonların çıkarılmasında ND Yag Q switched lazerler en etkili kullanılan ve sonuçları çok iyi olan lazer sistemleridir. Dövme çıkarılması işleminde lazerin etkilediği hedef doku dövmenin içerdiği mürekkeptir (boyadır). Pigmente lezyon(lekeler) için ise hedef doku melanindir (deriye rengini veren pigment maddesi).

Dövmeler ve benign pigmente lezyonlar ND Yag Q Switched lazerler ile işlem görürken nanosaniyeler süresince yüksek enerjiyi dokuya çok kısa sürede vererek fotoakustik etki (ses ve ışık dalgasının yarattığı etki) ile oluşan termal hasar ile ciltteki dövme üzerindeki dövmenin pigmenti(boyası) ve pigmente lezyon da ise melanin pigmenti etkilenerek epidermiste (derinin en üst yüzeyel tabakası) yüzeysel bir hasar oluşturur. Hasarlanan dokuda yüzeysel bir kabuklanma ve noktasal kanama oluşması istenen ve beklenen bir etkidir. 1 veye 2 gün antibiyotikli pomat ile kapalı pansuman yapılır. Hastanın günlük aktivasyonunu kesinlikle etkilemez. 2. seans en az 3 - 4 hafta sonra yapılır.

Dövme Silinmesinde Hasta Seçimi

Hastanın seçimindeki kriterler

 • Cilt tipi
 • Dövmenin lokalizasyonu
 • Profesyonel veya amatör veya travmatik dövme olup olmadığı
 • Kullanılan boyaların tipi ve renkleri
 • Vücudunda hipertrofik skar veya keloid oluşumunun varlığı önemli kriterlerdir.

Çok koyu tenli hastalarda (fitzpatrick sınıflaması tip 4–tip 5 grupta) ciltte pigmentasyon kaybı olabilir. 2 ay – 6 ay arasında bunlar düzelebilir. Açık tenli kişilerde bu etki daha azdır.

Dövmenin yapıldığı bölge boyaların ne kadar cilt altına verildiği kullanılan boyanın cinsi, boyanın rengi tedavi seanslarının daha az veya daha çok olması ile ilgilidir. Ortalama dövme çıkarılma işlemleri yüzeysel olanlarda 4 – 5 seans, derin yapılanlarda 7 – 8 seans kadar sürebilmektedir.

Dövme çıkarılma işleminde hasarlanan boya veya mürekkep parçacıkları makrofaj hücreleri tarafından yabancı cisim olarak algılanırlar ve vücuttan bunları temizlemeye çalışırlar. Bu döngü 3 hafta kadar devam eder. O yüzden 3. seans en az 3 – 4 hafta aralıklarla yapılmalıdır.

Dövme çıkarılma işleminde en iyi sonucu siyah – mavi olan renkler verirken yeşil, kırmızı renkler daha geç çıkar.

Kontraendikasyonlar(Uygulamanın sakıncalı olduğu hastalar)

1.Menstrual disfonksiyon (Adet düzensizliği): Bu tür bozukluğu olan hastalarda Endokrin doktorunun önerisi ile tedavi olmasında sakınca olmadığı durumlarda tedaviye kabul edilebilirler.

2.Hamilelik : Lazer ile hamilelik esnasında çocuğa oluşacak zararlı etkiler ile ilgili uzun dönem çalışmalar olmadığından hamilelikte uygulama yapılmaz.

3.Antikoagülon (kan sulandırıcı ilaçlar) : Aspirin, Heparin, Warfarin vb ilaç kullanıyorsa, fototoksik etkili ilaç kullanıyorsa (Roqcutane, Avit ekstresi, Tetrasiklin, doksisiklin, Biteral tb gibi) dikkatli olunmalı, iyi bir öykü alınmalıdır. Aspirin kullanımından en az 7 gün sonra, diğer kan sulandırıcı ilaçlardan en az 3 – 6 ay sonra roakutone – Avit kullanımından 3 – 6 ay sonra tedaviye alınmalıdır.

4.Alerji (kullanılan dövme boyalarına, latex'e, yiyeceklere karşı alerji varsa): Öncelikle küçük alanlara uygulanıp kişinin reaksiyonu izlenip tedaviye daha sonra başlanmalıdır.

5.Açık lezyon (açık yara varsa): aktif enfeksiyon varsa immun supresif tedavi görüyorsa, Kemoterapi tedavisi görüyorsa lazer tedavisi yapılacak alanda Herpes enfeksiyonu (uçuk) varsa uygulama yapılamaz.

Kalıcı Dövme Silmede Tedavi Prosedürleri

Tedaviye başlamadan EMLA krem ile yüzeysel anestezi uygulanmaktadır s(20 – 25 dk).

Dövme için mavi, siyah dövmelerde 1064 nm dalga boyu kullanılır. 5 – 10 seansda normalden iyi sonuçlara ulaşılır. Kırmızı dövmelerde 532 nm dalga boyu kullanılır. Pigmente lezyonlarda yüzeysel yerleşimli iyi huylu lezyonlarda 532 nm dalga boyu kullanılır. Derin yerleşimli alanlarda 1064 nm dalga boyu kullanılır. 3 – 6 seansda tatmin edici güzel sonuca ulaşılılabilir.

Tedavi Sonrasındaki Süreç

 • 1.Tedavinin hemen bitiminde cilt yüzeyinde kızarıklıklar oluşur. Tedavi alanında noktasal kanama, mısır patlağı veya kar yağdı görünümü oluşabilir. Normalde iyileşme 7 – 10 günde tamamlanır. Ancak dövmenin temizlenme işlemi 4 haftaya kadar sürebilir.
 • 2.Orta dereceli ödem, kızarıklık, hassasiyet 1 hafta için normalde olabilir veya olmayabilir.
 • 3.Duş ve banyo 24 – 48 saat sonra yapılabilir. İşlem bölgesini sert şekilde silmek, kaşımak, kese yapmak iyileşmeyi geciktirir.
 • 4.Tedavi bölgesi tamamen kuruyana kadar ve iyileşme tamamlanana kadar makyaj ve kozmetik ürün sürülmemelidir.
 • 5.2 hafta süreyle güneş ışınlarının direk etkisinden korumalısınız. 6 hafta süreyle Sun block (güneş koruyucu krem) kullanılmalıdır.
 • 6.Eğer tedavi bölgesinde enfeksiyon, kalıcı ve artan kızarıklık, şişlik ve aşırı ağrı veya deri nekrozu görülürse doktorunuzu hemen arayın.

Tedavi aralıkları normalde 4 hafta olmalıdır.

Kalıcı Dövme Silmenin Yan Etkisi Var mıdır?

 • 1. Tedavi sonrasında bazı bölgeler diğer bölgelere göre daha hassas olabilir ve ağrı hissedilebilir. Bu lastik çarpması gibi bir his olarak algılanabilir.
 • 2. Noktasal kanamalar oluşabilir. 7 – 12 günde düzelebilir.
 • 3. Su toplama, kabuklanma olabilir. Bunlar tedavinin beklenen süreçleridir. 7 -10 günde genellikle tamamen iyileşir.
 • 4. Hiper veya hipopigmentasyon; tedavi sonrasında önemle dikkat edilmezse oluşabilir. Güneşten korunmalı ve güneş koruyucu kremleri düzenli kullanılmalıdır. Pigmentasyon değişiklikleri 2 – 6 ayda düzelir.
 • 5. Ödem 2 – 3 günde düzelir.
 • 6. Enfeksiyon; önerilere uyulmazsa nadiren görülebilir.
 • 7. Skar dokusu, çok nadirdir. Tedavi sonrası önerilere uyulduğunda güzel bir iyileşme beklenir.
 • 8. Kalıcı dövmenin, Kalıcı makyajın bazı pigmente lezyonların tedaviye cevap vermediği durumlar olabilmektedir. (Tedavi öncesi değerlendirme ile) hastaya bunlar iyice anlatılmalıdır ve tedaviye bu tür hastalar alınmamalıdır.

Alerjik reaksiyon (eğer kullanılan kreme, antibiyotiğe veya dövme boya antijenlerine karşı oluşabilir. O yüzden böyle bir durum varsa alerji ilaçları ile tedavi edilebilir, geçicidir.