Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Leke Tedavisi

Teknolojinin gelişmesi ve bilimsel araştırmaların tıp alanında da yaygınlaşmasının bir sonucu olarak cilt lekeleri lazer yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Ciltte bulunan lekeler; kişide psikolojik ve sosyal sorunlar açığa çıkabilmektedir. Günümüzde leke tedavisi sıklıkla başvurulan bir yöntemdir. 

Leke Nedir?

Cilt en çabuk yaşlanan ve deforme olan bölgedir. Bu nedenle kişinin yaşlandığının en kolay anlaşılabilmesi ile de sürekli iyi bakıma ihtiyacı vardır. Güneş ışınları cilt sağlığını önemli ölçüde etkilemektedir. Gerek ileri yaş gerekse güneşin zararlı ışınları ciltte lekelenmelere neden olmaktadır. Lekelere özel bir tedavi uygulanmadıkça kalıcı olmaktadır.

Cildin pigment yapısının bozulması sebebi ile ve yaşlanmaya bağlı nedenler ile açığa çıkan lekeler lazer tedavisi ile geçirilebilmektedir. 

Leke Nasıl Oluşur?

Zamanın en etkili olduğu alan cilttir. Gerek zamanla gerekse cildin maruz kaldığı çevresel etkenler ile cilt lekeleri oluşmaktadır.

Cilt lekeleri genellikle;

- İlaç tedavilerinin yan etkisi

- Doğum 

- Hormonal dengesizlikler

- Yaşlanma

- Kozmetik ürünlerin yanlış kullanımı

- Zararlı güneş ışınlarına maruz kalma gibi nedenler ile açığa çıkmaktadır. 

Cilt Lekelerinin Çeşitleri Nelerdir?

Cilt lekelerinin oluşum nedenlerine bağlı olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır. Cilt lekelerinin çeşitleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Doğumsal lekeler

- Güneş lekeleri

- Çiller

- Melasma

- Yaşlılık lekeleri

- Benler

Leke Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Leke tedavisi günümüzde lazer yöntemi ile uygulanmaktadır. Lazer yöntemi hem konforlu hem de etkili bir tedavi süreci sağlamaktadır. Lazer yöntemi ile uygulanan leke tedavisi; eller, boyun, basen, kalça, göğüs, bacaklar, kollar, yüz ve boyun bölgesine kolaylıkla uygulanabilmektedir.

Lekenin konumu, cilt tipi ve lekenin türüne göre seans sayısında değişiklik yaşansa da genellikle minimum 2 seans sürmektedir. Her seans 10 ila 20 dakika sürmekte ve lokal anestezi etkili kremler kullanılarak uygulandığı için kişide herhangi bir acı ya da ağrı hissine neden olmamaktadır. 

Lazerle Leke Tedavisi

Lazerle leke tedavisi süreci sonrasında uygulama yapılan bölge direk güneş ışınlarından korunması, steril tutulması, doktorun önerdiği güneş koruyucu merhemler kullanılması önerilmektedir. Leke oluşumu için gerekli önlemlerin alınması da yeni leke oluşumlarının önüne geçmede etkilidir. Bunun için kozmetik ürünlerin kalitelisi ve doğalı tercih edilmeli, güneş koruyucu kullanılmalıdır.