Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

İzmir Cilt Bakımı

Cilt sağlığı için sağlıklı ve dengeli bir yaşam ve beslenme planı, egzersizler ve yeterince dinlenebilmek büyük önem taşımaktadır. Ancak günümüz modern ve kent yaşamını şartlarında bu dengeli ve stressiz yaşam standartını tuturabilmek oldukça güçtür. Bu durumda cilt güzelliğini koruyabilmek için kozmetik gibi ilave uygulamalara gerek duyulmaktadır. Cilt bakımı, insanın kendini tazelenmiş, zinde ve güzel hissetmesi için çoğunlukla kadınların baş vurduğu bir işlemdir. Adı üzerinde cilt üzerine birtakım bakım ve onarım uygulamalarını kapsamaktadır. 

Kozmetikte, teknoloji ve imkanların gelişmesi ve bilinç düzeyinin artması ile birlikte baş döndürücü ilerlemeler yaşanmaktadır. Yeni hammedelerin kullanılması ile elde edilen bakım ürünleri ile parlak, taze ve sağlıklı bir cilde her koşulda sahip olmak mümkündür.

Cilt bakımının amacı sadece güzel görünmek değil; aynı zamanda ruh ve beden sağlığımızı korumaktır. Sağlıklı görünen bir cilt çevremizle olan ilişkilerimizin işteki performansımızın ayrıca moral eğrimizin yüksek olmasında çok önemli katkıları olacağı açıktır. Güzel sağlıklı görünen bir cilt, biliyoruz ki güzelliğin en önemli parçasıdır. Ayrıca cildimizin normal işlevini sürdürebilmesi için de cilt tipine uygun ürünlerle bakım yapmak son derece önemlidir.

Cilt Bakımı Nedir?

Özellikle kadınların büyük önem verdiği cilt sağlığı ve güzel görünme isteği günümüzde erkeklerin de ilgisini çekmektedir. Kırışıklardan uzak, genç, diri, pürüzsüz ve parlak bir cilt için birçok farklı yöntem uygulanmaktadır. Herkesin cilt tipi farklıdır ve bu nedenle cilt bakımı öncesinde cilt yapısının ayrıntılı bir muayenesi gerekmektedir.

Cilt bakımının yanı sıra sağlıklı beslenme, sigara ve alkol tüketiminden uzaklaşma ve cilt temizliğine de dikkat etmek gerekmektedir. 

Cilt Bakımı Gerekli midir?

Cilt bakımının etkin olduğu durumlar şu şekildedir; 

- Akne tedavisi

- Cilt gözeneklerinin sıkılaştırılması

- Renk değişimlerinin eşitlenmesi

- Ciltte çevresel faktörler ile oluşan lekelerin giderilmesi

Cilt bakımı merkezlerinde yapılması zorunlu gerekli midir?

Cildimizin ihtiyaçlarını bilmek, doğasını anlamak ve doğru ürünle doğru uygulamayı yapmak bu konuda uzmanlaşmış olan kişilerin işidir. Unutulmaması gereken en önemli nokta bu iş yanlış uygulandığında sonucun daha kötü olacağıdır.

Günümüz koşullarında ne yazık ki cildimizin ihtiyaç duyduğu şeyleri doğal yoldan temin edemeyeceğimiz gerçektir. Bu nedenle cildimizin ihtiyaçlarını ancak destek ürünlerini dışarıdan merkezlerde bulunan özel cihazlar yardımıyla sağlayabiliriz.

Kaç tip cilt vardır?

5 tip cilt vardır. Bunlara kısaca bakacak olursak;

 • 1- Normal cilt; Bu tip ciltte gözenekler kapalı, parlak ve pürüzsüzdür, cilt problemi olmayan cilttir. Çok özel bir bakıma gerek yoktur.
 • 2- Karma cilt; Bu ciltte yüzün T bölgesi yağlı, diğer bölgeler ise ağırlıklı olarak kurudur. Yağlı bölgelerde komedonlar ve açık gözenekler bulurken, kuru bölgelerde gözenekler kapalıdır.
 • 3- Kuru cilt; Bu cilt ince, mat pul pul dökülmeye eğilimlidir. Gözenekler ufak ve çoğunlukla kapalıdır. Cildin yapısı daha ince ve gergin olduğu için çabuk kırışmaya eğilimlidir.
 • 4- Yağlı cilt; Bu tip ciltte yağ gözenekleri açık, komedonların ve yer yer sivilcelerin olduğu, yağ salgısı fazla olduğu için aşırı parlayan görüntü vardır.
 • 5- Olgun cilt; Yaş ilerledikçe hücre yenilenmesinin yavaşlaması ile ortaya çıkan cilt tipidir. Hücrelerin dökülmesi de yavaşladığı için ciltte derin kırışıklıklar ortaya çıkabilmektedir.

Cilt Bakımı Neden Yaptırılmalıdır?

cilt bakımı yalnızca estetik ve güzellik açısından değil sağlık açısından da gereklidir. Cilt bakımı cildi ölü derilerden ve kirlerden arındırır, temziler ve tazeler.

Cildin parlaklığı ve tazeliği kişinin yorgun görünümünü almaktadır. Cilt bakımı kişinin cildi kadar psikolojisine de iyi gelmektedir. Cilt bakımından sonra insan kendini çok daha iyi ve zinde hissetmektedir.

Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

 • Cilt analiz edilir
 • Cilt güzelce temizlenir
 • Cilt siyah nokta ve aknelerden temizlenir
 • Peeling ve buhar uygulaması ile ölü deriler ciltten arındırılır
 • Cilde ferahlatıcı ve tazeleyici maske uygulanır
 • Cilde nemlendirici bakım yapılır
 • Cilde tonik uygulanır

Cilt bakımı hangi sıklıkta yapılmalıdır?

Cilt bakımı kişinin evde kendisinin yapacağı günlük ve haftalık bakımla başlar, sonrasında cildin sağlık, güzellik ve gençliğinin devamının sağlanması amacı ile aletli profesyonel cilt bakımı ile devam eder.

Aylık ve yıllık profesyonel bakımda amaçlanan cildin ihtiyaçlarını gidermek ve böylece cildin gençliğinin ve tazeliğinin devamlılığını sağlamaktadır. Bu bakım ne yazık ki evde kullandığımız ürünler ile olmamaktadır. Bu nedenle hepimiz hangi yaşta ve hangi cilt tipinde olursak olalım profesyonel bakıma ihtiyaç duymaktayız.

Aylık ve yıllık profesyonel cilt bakımının amacı nedir?

 • Cildin doğal su ve yağ dengesini korumak; böylece ciltte sivilceleşme, kuruma, kırışmanın önüne geçmek, gözeneklerin tıkanmasının önlenmesi ile ciltten toksinlerin atılımının devamının sağlanması.
 • Ciltteki ölü hücrelerin soyulması ile canlı yeni taze cildin açığa çıkmasının sağlanması, cildin hücre yenilenmesinin sağlanması.
 • Yıpranmış olan cildin ihtiyaç duyduğu oksijen, kollajenin dışarıdan temini, dolaşımın arttırılması.
 • Ciltte gençlik ve güzelliğin devamının sağlanması ile kişinin kendisini daha iyi ve zinde hissetmesini sağlamak.

İzmir Cilt Bakımı Merkezi Seçimi

Cilt bakımı basit bir uygulama igibi görünse de yanlış ellerde uygulandığı takdirde istenmeyen komplikasyonlara yol açabilmektedir. Cilt bakımı, cilt iyi analiz edilmez ve cilt tipine uygun yapılmaz oldukça kötü sonuçlar doğurmaktadır. Doğru ürün seçimi ve kişinin cildinin yağ, nem ve elastike açısından analiz edilmesi hem ürünün ciltte tahribe yol açmasını engeller hem de yapılan uygulamanın boşuna olmamasını sağlar.

Cilt bakımı gerçekten faydalı ürünlerle doğru bir şekilde ve uygun steril koşullar altında uygulanmalıdır. Cilt bakımının gerçek ferahlatıcı ve tazeleyici etkisi ancak deneyimli doktorlar tarafından uygulandığı takdirde hissedilebilir.