Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

İz Tedavisi

Yüzde veya vücudun herhangi bir bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelmiş olan yaralar günümüzde genellikle lazer teknolojisi ile tedavi edilebilmektedir.

Lazer, kısaca tek renkli ve şiddetli ışın olarak tanımlanabilir. Uygun dalga boyu ve ısıda uygulandığı zaman tedavi edici bir özelliği bulunan lazer, birçok estetik operasyonda uygulanabilmektedir. İz tedavisi de bunlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Lazer teknolojisi ile yara, akne, yanık ve benzeri izler başarıyla tedavi edilebilmektedir.

Cilt İzleri Neden Oluşur?

Cilt lekeleri çeşitli sebeplere dayanarak meydana gelebilmektedir. Lekelerin bir bölümü güneşin ciltte yol açtığı hasarlara bağlı olarak meydana gelmektedir. Bir kısmı ise hormonal nedenler, yaşın ilerlemesi, yanlış kozmetik ürün kullanımı ve yanlış uygulamalar sonucu oluşabilmektedir. Gebelik, doğum kontrol haplarının kullanımı gibi durumlar da cilt lekelenmelerine yol açmakla beraber, akneler ve yanıklar da yine en sık karşılaşılan cilt izlerinden olarak karşımıza çıkmaktadırlar.

Lazerle İz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şiddetli ışın demeti olan lazer, çeşitli deri problemlerine yönelik uygulanabilmektedir. Akne ve sivilce izleri gibi kusurlar üzerinde lazer tedavisi ile etkili sonuçlar elde edilebilmektedir. Lazer, uygulandığı bölgede iyileştirme ve yenileme mekanizmasını harekete geçiren bir etki başlatır. Biraz daha açıklamak gerekirse uygulanan ısı, yeni bir yara (termal hasar) oluşturduğu için bölgedeki kollajenler çalışmaya başlarlar. Belirli aralıklarla iyileşme tamamen gerçekleşene kadar bu uygulama devam ettirilir ve tedavi deride hiçbir zarara yol açmaksızın sonlandırılır. İşlem sonunda akne tedavisinin yanı sıra cilt yüzeyi de her zamankinden daha iyi bir görünüme kavuşur.

Lazerle iz tedavisi uygulamalarında Fraksiyonel karbondioksit CO 2 lazer kullanılmaktadır. İzlerin üzerine uygulanan lazer ışınının bölgede meydana getirdiği termal hasar, yalnızca izler üzerinde bir deformasyona yol açmakta olup çevre dokulara hiçbir şekilde zarar vermemektedir. Yani buradaki amaç hasar ile yalnızca yaranın iyileşme mekanizmasını harekete geçirmektir.

Lazerle İz Tedavisi Kaç Seanstır?

Lazerle iz tedavisinin kaç seans süreceği yara izinin oluşum nedeni, derinliği, yapısı, genişliği, hassasiyeti ve cilt rengi ile hastanın genetik özelliklerine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama bir seans sayısı vermek gerekirse yara izi tedavisinde ilk seanstan itibaren gözle görülür belirginlikte bir fark meydana geleceğini söylemek mümkündür. Yara izi tedavisinin tamamlanması ise genellikle 3 ile 6 seans arası bir süreyi bulmaktadır. Seanslar, 1 ay aralıklarla uygulanmaktadır. İşlem sonrasında ciltte 4 – 5 gün hassasiyet ve hafif pullanma gibi reaksiyonlar görülmektedir.

Lazerle İz Tedavisi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Lazerle iz tedavisi ağrılı bir uygulama değildir. Kişi işlemden hemen sonra günlük aktivitelerine rahatlıkla dönebilmektedir. Tedavi bölgesinde birkaç saat için kızarıklık, gerginlik ve ödem görülür. Bunlar gün içinde geçecektir. Ciltteki pembelik ise 4 – 5 gün kadar sürebilmektedir.

Lazerle İz Tedavisinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lazerle iz tedavisi uygulanan bölge ;

  • Güneş ışınlarından korunmalıdır
  • Bronzlaştırıcı losyonlar kullanılmamalı ve cilt bronzlaşmış olmamalıdır

Lazerle iz tedavisi bronzlaşmış cilt haricinde her cilt tipine uygulanabilmektedir. Kendiliğinden koyu tenlerde de başarılı sonuçlar elde edilir. İşlem sonrasında herhangi bir reaksiyon yaşanmamaktadır. Cildin güneş ışınlarına karşı korunmasına dikkat etmek yeterli gelmektedir.  Bunun haricinde kişi işlemden sonra günlük aktivitelerine dilediği gibi devam edebilmektedir.

Lazerle İz Tedavisinin Yan Etkileri Var Mıdır?

Lazerle iz tedavisinde önemli denebilecek bir yan etki riski bulunmamaktadır. Cerrahi bir işlem olmadığı için yara ve enfeksiyon gibi risklerin görülme olasılığı çok nadirdir. Dikkat edilmesi gereken husus tedaviden sonra güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamaktadır. Bu durumda lekelerin tekrarlama gibi bir ihtimali vardır.

Lazerle iz tedavisi, ağrıya yol açan bir işlem değildir. Kişi yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi günlük yaşantısına aynı gün dönebilmektedir.

Isı dalgasının boyutu ve derecesi lazerle iz tedavisinde önemli bir noktadır. Bu nedenle tedavi, işinin ehli uzmanlar tarafından uygulanmalıdır. Yoksa daha fazla yanık ve leke problemleri meydana gelme riski vardır.

Uzman bir doktor tarafından doğru şekilde uygulandığı takdirde ve hastanın kendisini güneş ışınlarından koruması halinde lazerle iz tedavisinin yan etkisi bulunmamaktadır. İşlemden sonra oluşan hassasiyet ve kızarıklıklar aynı gün geçmektedir.

İz Tedavisinde Diğer Yöntemler

İz tedavisinde bilinen bir diğer çözüm ise yara izi ameliyatıdır. Bu operasyonda yara izi cerrahi yöntemler kullanılarak tedavi edilmektedir. Amaç yara izinin vücut hatları ile uyumlu bir duruma getirilmesi ve deri seviyesine indirilmesidir. Genellikle lokal anestezi altında uygulanan bir işlem olup, işlem esnasında uygulanan bölgeye dikiş atılmaktadır. Dikişler ameliyattan 1 hafta sonra alınmakta ve bölge 1 hafta – 10 gün içinde iyileşme göstermektedir.