Atatürk Cad. Katipoğlu Apt. 372/1 K.5 D.5 Alsancak / İZMİR

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer ile Ben Tedavisi

Güzel olmak ve güzel görünmek özellikle kadınlar için vazgeçilmez bir unsurdur. Bu yüzden güzellik konusunda kendini yeterli görmeyen kadınlar birtakım estetik operasyonlara başvurarak sahip olmak istediği görünüme kolayca kavuşmaktadır. Kadınların sıkça yaşadığı güzellik sorunları arasında da vücutta oluşan ben’ler yer almaktadır. Benler yüzümüzde, sırtımızda, elimizde, göğüs bölgesinde, kafa derisinde ve koltuk altında bile oluşabilmektedir.

Bazı kadınlar tarafından ben, özellikle dudak bölgesinde oluşuyorsa yüze karakteristik bir özellik kattığından sevilmekte ve hatta kalem ile rengi daha koyu hala bile getirilmektedir. Fakat çoğunlukla benler, olması gerekenden büyük ve rahatsız edici bölgelerde oluştuğundan istenmemektedir. Uzman doktorlara göre benlerin kişilere hiçbir zararı bulunmamaktadır. Fakat kişiler benlerinden rahatsız olduğunda benlerinden kolaylıkla kurtulabilmektedir.

Vücutta bulunan benler çoğunlukla lazerli tedavi işlemleri ile alınmaktadır. Lazerli tedavi yöntemlerinden biri olan Fraksiyonel Karbondioksit Lazer uygulaması hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce, Ben nedir? Gelin hep birlikte göz atalım.

Ben Nedir?

Tıbbi ismi nevus olarak geçen fakat halk arasında ben olarak nitelendirilen bu oluşumlar, vücudun her yerinde meydana gelebilmektedir. Benler; melanosit hücreleri olarak bilinen kısaca cilde renk veren hücrelerin, cilt altında farklı bir şekilde yerleşmesinden dolayı oluşmaktadır. Benler çoğunlukla genetik olabilmektedir. Ben oluşumu çoğunlukla yeşil-mavi gözlülerde, açık tenli kişilerde, sarı-kızıl saçlılarda ve güneşte kolayca yanan cilt tiplerinde daha sık görülmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

Ben belirtileri ise vücutta genellikle şu şekilde belli olmaktadır;

  • Oval veya yuvarlak formda
  • Açık kahve, kahverengi veya pembe renkli bir görünümde
  • Deri üzerinde kabarık bir görüntüye sahip veya düz bir formda

Benler Tehlikeli midir?

Genel olarak vücutta meydana gelen benler uzmanlar tarafından tehlikeli bulunmamaktadır. Fakat bazı benler kanser riski taşırlar ve bu durumda oluşan benin mutlaka alınması gerekmektedir. Elbette kanser riski taşıyan benleri, diğer benlerden ayıran bir takım özellikler bulunmaktadır. Kanser şüphesi bulunan benlerin genel görünümü şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Şayet ben renginde açıktan koyuya doğru bir değişim oluyorsa, kırmızı ve siyah renk gibi
  • Ben üzerinde kaşıntı varsa
  • Ben giderek büyüyorsa,
  • Ben üzerinde yara ve kanama oluşuyorsa

Fraksiyonel Karbondioksit Lazer ile Ben Nasıl Alınır?

Vücudumuzda oluşan benlerin aldırılma sebebi daha çok estetik görünüm ile alakalıdır. Kişilerin rahatsız olduğu benler ise Fraksiyonel Karbondioksit Lazer ile kolaylıkla alınabilmektedir. Fakat öncelikle benlerin uzman bir dermatolog tarafından incelenmesi ve iyi huylu olup olmadığı netleştirilmelidir.

Bu yöntem ile yalnızca iyi huylu ve zararı olmayan benle alınmaktadır. Fraksiyonel karbondioksit lazer işleminde, benin üzerine 1-2 mm çapında lazer atışları yapılır ve ben buharlaştırılır. Lazer işlemi lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Herhangi bir kanama meydana gelmez ve bu işlemde dikiş kullanılmaz.

Ben normal boyutta ise tek seansta, daha büyük benlerde ise iki seans lazer işlemi gerekmektedir. Vücutta 20’den fazla ben bulunuyorsa ve benlerin büyüklüğü normal ise tek seansta hepsinin alınması da mümkün olacaktır.

Fraksiyonel karbondioksit lazer tedavisi sonrasında ben alınan bölgede tekrar ben oluşması beklenmez. Hastalar işlem sonrasında kolaylıkla normal hayatına devam edebilmektedir. İşlem sonrasında, lazer tedavisi uygulanan bölgeye3-4 gün kadar antibiyotik içerikli merhemler sürülmesi gerekir. Lazer işlemi sonrasında bölgede öncelikle kabuklanma oluşur ve daha sonra dökülerek pembemsi bir renk alır. Yaklaşık 1 hafta içerisinde ise alınan ben bölgesi iyileşecektir. Bölgenin tamamen deri rengine dönmesi esnasında güneşe maruz kalınacaksa, güneş koruyucu krem kullanılması faydalı olacaktır.

Ben Aldırmanın Yan Etkisi Var mı?

Vücudumuzun çeşitli yerlerinde oluşan veya doğuştan gelen benler, çoğu kişi tarafından estetik açıdan hoş görülmez. Bu gibi durumlarda kişiler dermatologlara başvurarak benlerini aldırmaya karar verirler. Benlerin alınması için uygulanan birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Fakat en sık tercih edilen yöntem ise lazer yöntemidir. Lazer yöntemi, her ne kadar diğer tedavi yöntemlerine göre maliyet açısından daha pahalı olsa da hastalar en çok bu yöntemi tercih etmektedir.

Halk arasında benlerle alakalı oluşan genel bir yargı vardır. Bu genel yargı benlerin alınmasının doğru olmadığı yönündedir. Fakat bu kanı oldukça yanlıştır, dolayısıyla benlerin alınmasında hiçbir sakınca görülmemektedir.

Ben tedavisinde kullanılan lazer yönteminin de kişiler üzerinde hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Tedavi öncesinde yapılacak doktor kontrolleri ile zaten tedaviye uygun olup olmadığınız netleştirilecektir. Bunun dışında lazerle tedavi sonrasında nadir olarak görülen tek şey, benin alındığı bölgede iz kalması durumudur. Fakat iz kalma sorunu genellikle cerrahi müdahale ve krio terapi yöntemlerinde daha sık rastlanan bir durumdur.

Lazerli tedavi yöntemi ile alınan benler sayesinde muhtemel bir kanser riskinden kurtulmanız da mümkün olacaktır. Bu yüzden vücudunuzda oluşan benlerin Fraksiyonel karbondioksit lazer yöntemiyle alınmasında hiçbir yan etki olmadığı gibi, sizleri daha mutlu edecek sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.