Atatürk Cad. Katipoğlu Apt. 372/1 K.5 D.5 Alsancak / İZMİR

El Gençleştirme Tedavileri

Ellerimiz yaşlanma belirtilerini en çok gösteren uzuvlarımızdır. Zamanla ellerimizin altındaki doku desteği azalır. Travma ve güneş ışınlarının etkisi ile el derisi üzerinde de yaşlılık ve güneş lekeleri oluşur. Son yıllara kadar yüz ve vücut estetiği yaptıran kişiler ellerindeki problemler yüzünden uyumsuzluk yaşamaktaydılar. Cilt yüzeyinde oluşan lekeler lazer desteği ile azaltılmakta ve giderilmektedir.

Cilt altındaki doku desteği ise kendi vücutlarından alınan (otojen yağ grefti) veya sentetik dolgu materyalleri ile enjeksiyon yapılarak eski dolgun genç görünümüne kavuşturulabilmektedir.

El Gençleştirme

Eller, yaşlanma belirtilerinin ilk görüldüğü vücut bölümlerinden biridir. Hatta bazen yüzdeki yaşlanma belirtilerinden bile daha çok dikkat çekmektedirler. Plastik cerrahinin sunduğu çeşitli seçenekler sayesinde yeniden genç, pürüzsüz ve dolgun ellere kavuşmak mümkündür.

El Gençleştirme İşlemleri Nelerdir

Yaşın ilerlemesi ve dış etkenler birleşince ellerde meydana gelen bazı doku değişimleri ve yaşlanma belirtileri kendini göstermeye başlar. Bu belirtiler başlamadan alınabilecek bazı önlemler vardır. Düzenli bir şekilde nemlendirici krem kullanmak, güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmemek, güneş ışınlarına az maruz kalmak, bol sıvı tüketmek, sigara kullanmamak ve uygusuz kalmamak el gençleştirmek için kişinin kendisinin alabileceği düzeyde önlemlerdir.

El gençleştirme işleminin amacı ellerde azalan cilt altı dokuyu yerine koymak, incelmiş ve yıpranmış olan cilt altı kalitesini artırmak ve aynı zamanda cilt lekelerini kaldırmaktır.  Cilt altını dolgunlaştırmak için el sırtında yağ enjeksiyonlarına baş vurulmaktadır. Cilt kalitesini arttırmak ve cildi nemlendirmek için saf hyaluronik asit ve PRP uygulamaları, cilt lekelerine yönelik ise lazer ya da abrazyon gibi yöntemler tercih edilmektedir.

El Gençleştirme Kimlere Yapılabilir

El gençleştirme uygulamaları, ellerinde yaşlanma belirtileri gözlenen kadın ya da erkek tüm hastalara yapılabilmektedir. 

Bu işlemlere baş vuran hastaların ellerinde meydana gelmiş olan değişiklikler şunlardır;

  • Cilt altı dokusunun kaybı sonucu cildin bollaşması, kırışması, damarların ve kemiklerin belirginleşmesi
  • Cilt kuruluğu
  • Cildin incelmesi
  • Yaşlılık lekeleri olarak da bilinen kahverengi cilt lekeleri

El Gençleştirme Nasıl Yapılır

El gençleştirme işlemleri yukarıda da belirtildiği gibi yağ dokusunu yerine koymak, cilt kalitesini artırmak ve cilt lekelerini gidermek üzere üç sınıfta toplanabilir.

Yağ enjeksiyonları: Vücuttan alınan yağ dokusunun belli işlemlerden geçirilip yoğunlaştırılması sonucunda el sırtına enjekte edilmesi işlemidir. Verilen yağ dokusu ile yumuşak doku kaybı giderilir ve kök hücreler dokuların kendini onarmasını sağlar. Böylece ellerde kemiklerin belirginleştiği, iskeletimsi görüntü giderilebilmektedir.

Dolgu uygulamaları: Dolgu uygulaması yağ enjeksiyonuna göre daha basit bir uygulamadır. Hyaluronik asit uygulamaları ofis ortamında yapılmakta olup kalıcılığı ise bir yıldan fazla sürmektedir.

Deri nemlendirici işlemler: Kuruyan deriyi içten nemlendirmek ve güçlendirmek amacıyla uygulanan işlemlerdir. Saf hyaluronik asit enjeksiyonlarına baş vurulur. İşlemler ikişer hafta arayla 4 seans şeklinde uygulanır ve yılda bir kere tekrarlanması ellerin nemini ve dolayısıyla gençliğini koruması açısından önemli olmaktadır.

PRP uygulamaları: PRP uygulamalarında tedavi amacı ile hastanın kendisinden alınan kan saflaştırılarak yine hastaya enjekte edilmektedir. Böylece dokuların kendini yenilemesi sağlanmaktadır. Başka bir deyişle PRP uygulamaları ile ciltteki kollajen miktarı arttırılarak gençleşme ve iyileşme süreci başlatılmaktadır. Genellikle 2 seanslık bir uygulamadır.

Mikro-abrazyon: Lekeler, yüksek devirle dönen özel aletler (uçlar) yardımı ile hiderilmektedir. Uyuşturucu krem uygulamaları ile ofis ortamında yapılan bir uygulamadır.

El gençleştirme işlemleri için lokal anestezi uygulanmaktadır. Bu işlemlerden yalnızca yağ enjeksiyonları ameliyathane ortamında gerçekleştirilmekte diğer bütün işlemler lokal anestezi etkisinde ofis ortamında yapılabilmektedir. Lokal anestezi altında uygulandığı için ağrılı bir işlem değildir Hasta işlem esnasında veya sonrasında ağrı veya acı duymaz. Yağ enjeksiyonları 1 saat sürmekte, ofiste uygulanan en gençleştirme işlemleri ise yalnızca yarım saat civarında sürmektedir.

El gençleştirme sonrası hastalar aynı gün evlerine dönebilmektedir. Hasta işlemden sonraki gün banyo yapmaya başlayabilir. Birkaç gün şişlik, morluk gibi şikayetlerin görülmesi normaldir. İşlemden sonra bolca nemlendirici krem kullanılmalı ve açık alanlara çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Yağ enjeksiyonunda verilen yağın bir kısmı kaybedilir ancak; genellikle istenilen dolgunluk, pürüzsüzlük ve gençleşme tek seferde elde edilmektedir. İşlemden sonra ellerde yeterince dolgunluk sağlanamaması durumunda ilave uygulamalar gerekebilmektedir. Bazı işlemlerin (PRP, abrazyon gibi) yılda bir kez tekrarlanması faydalı görülmektedir.