Atatürk Cad. Katipoğlu Apt. 372/1 K.5 D.5 Alsancak / İZMİR

Dolgu Uygulamaları

Dolgu uygulamaları çevresel faktörlerle, yaşla ve yerçekimi etkisi ile yüz bölgesinde uygulanan derin kırışıklıklar, yüzeysel kırışıklıklar, dudak bölgesine ve elmacık kemiği bölgesine hacim kazandırma ve kırışıklık giderme amacıyla kullanılır.

Botulinum Toksini ile kombine edildiğinde sonuçları daha iyi olmaktadır.

Uygulamalar, kişinin sosyal hayatını etkilemez, işlem sonrası hemen etkisi görülür. Özel bir bakıma ihtiyaç yoktur. Dolgu maddeleri en çok, burundan dudak kenarına uzanan çizgilere(nasolabial oluk), alt dudak kenarından aşağı inen çizgilere (marionette çizgileri), dudak üstündeki kırışıklıklara, dudak kenarındaki konturlara, derin sivilce izleri ve yara izlerine, dudak bölgesine hacim kazandırmada ve elmacık kemiği ve yanak bölgesinde kullanılır. Ayrıca cilde nem kazandırmak amacıyla düşük molekül ağırlıklı dolgular tüm yüze uygulanabilir.

Dolgu maddeleri kişinin kendi yağından hazırlanabilir ve bu bölgelere yağ enjeksiyonları yapılabilir. Küçük bölge uygulamalarında çok pratik değildir. Hastane ortamı gerektirir. Sentetik dolguları uygulama süresi kısa olması ameliyathane gerektirmemesi, fiyat avantajı olarak daha çok tercih edilir. Sentetik dolgu maddeleri günümüze kadar çok çeşitli şekillerde ve formlarda üretilmiştir. Kolajen, sıvı silikon, poliglikolik asit gibi bu formların kalıcılıkları uzundur. Ancak bazıları hayvansal kökenli olduğundan yapıldıktan sonra oluşturdukları alerjik reaksiyonlardan dolayı günümüzde çok tercih edilmezler. En çok tercih edilen dolgu maddesi, hyalüronik asit dediğimiz dolgu maddesidir. Doğal şeker formunda polisakkarit yapıda olan bu madde vücudumuzda da doğal olarak bulunur. Bu maddelerin hücre bölünmesi eklem kayganlığını sağlaması cildi gergin tutması gibi önemli görevleri vardır.

Hylüronik asit ağırlığının bin katı kadar su tutma özelliğine sahiptir. Enjekte edilen yerde şeklini uzun süre koruyabilir. Alerji testi gerekmez. 6-12 ay kadar kalıcılıkları vardır. Diğer dolgu maddeleri kalsiyum hidroksi apatit maddedir. Bu da 12-18 ay kalıcılık sağlar. Daha çok gülme çizgisi (nasolabial bölge), elmacık kemiği bölgesi, el gençleştirmede kullanılır. Yoğun bir dolgu maddesi olduğu için dudak dolgunlaştırmada uygun değildir. Hamilelerde uygulanmaz.