Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Clostridium Botilinum Toksini

Botilinum toksini, Clostridium botilinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Bu toksin sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salgılanmasını önleyi, sinirler ile sinirlerin ulaştığı kaslar yada organlar arasındaki iletimi keserek etki gösterir. Yani yüz bölgesindeki özellikle alın ve kaşlar arasındaki çizgilerin oluşmasına neden olan mimik kaslarının kasılmasını önler.

Mimik kasları gevşeyince, yüz çizgileri düzlenir ve kırışıklıklar azalır veya kaybolur. botulinum toksini herhangi bir kasa veya dokuya zarar vermez sadece sinir uçlarındaki iletiyi engelleyerek kasa giden sinyali azaltır. Kas istirahat halinde kalınca mimik kırışıklıkları azalır veya yok olur. botulinum toksini etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır.

Estetik plastik cerrahi alanında ise genellikle yüz mimik kaslarının hareketleri ile yüzde oluşan kırışıklıkları azaltmak veya aşırı terleyen bölgedeki terlemeyi azaltmak amacıyla kullanılır.(Özellikle koltukaltı, el içi, ayak tabanı terlemelerinde) Ayrıca migren tedavilerinde de etkilidir. Botulinum toksini uygulanacak hastaya işlem öncesinde çok iyi bir fizik muayene yapılmalıdır. Her kişinin mimik kas gücü aynı değildir. Bu yüzden bu kasların gücüne göre doz ayarlaması yapılmalıdır. İşlem sonrasında yüzde istenmeyen ifade bozuklukları bu şekilde işlem öncesi değerlendirme ile önlenebilir. botulinum toksini alın ve göz kenarlarında kas içine enjeksiyon ile yapılır. İşlemden 15-20 dk önce anestezik etkili kremle ağrı duyusu azaltılır. İşlem daha ağrısız gerçekleştirilir.

Botulinum toksini etkisi enjeksiyon sonrası 4-7 günde başlar. Etki süresi 4-6 aydır. Terleme tedavilerinde 9-12 ay kadardır. botulinum toksini çizgileri giderirken hastaların kaşlarında da kalkma sağlar. Bu da işlemden önce değerlendirilmeli ve nasıl bir kaş şekli istediği önceden belirlenerek doz ayarlaması yapılmalıdır. Kas gücü çok güçlü olan kişilerde bazen botulinum toksini etkisi yetmeyebilir ve kırışıklıklar kaybolmaz. Bu durumlarda hyalüronik asit denilen dolgu materyalleri tedaviye eklenebilir. Epilepsi hastalarında, kas hastalığı olanlarda, M. graviste, 18 yaş altında, hamilelerde, emzirenlerde uygulanması önerilmez. Çok yaşlı ve derin kırışıklığı olan ve cilt sarkması olan kişilere uygulanırsa beklentileri karşılamayabilir.