Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Cilt Gençleştirme

Lazer son yıllarda dermatolojik uygulamaların vazgeçilmez teknolojik enstrümanı haline gelmiştir. Lazer cilt gençleştirme bu uygulamalardan biridir. Kliniğimiz de estetik cerrahimiz detaylı cilt analizi yapmaktadır. Hangi lazer çeşidinin size uygun olduğu saptanır. Fotoğraf çekimi yapılarak öncesi ile sonrası kıyaslanabilmektedir. Cildinizdeki değişimi objektif olarak görmeniz sağlanır.

Lazer ışınları ciltteki güneş lekeleri, yaşlılığa bağlı lekeler ve ölü, hasarlı hücreleri ortadan kaldırır. İnce kırışıklıkları yok eder. Sivilce izlerini iyileştirir. Sigaraya bağlı oluşan dudak çizgilerini iyileştirir.

Lazer ışını istenilen doz ve derinlikte uygulanabilir. Lazer cilt gençleştirme oldukça güvenli bir yöntemdir. Yan etkisi yok denecek kadar azdır. İşlem çok kısa sürede uygulanabilir Örneğin tüm yüze 15-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanabilir.

Amerika da bu yönteme öğle arası estetiği denilmektedir. İşlemden hemen sonra işinize dönebilirsiniz. İşlem ağrısızdır. 4-6 seansta bariz bir gençleşme ortaya çıkar.

Seans aralıkları ortalama 3 haftadır. Kollojen doku cildin sıkılığını sağlayan en önemli maddedir. Lazer ciltteki eskimiş ve yıpranmış kollojen dokuyu yok ederek yeni kollojen doku oluşumunu uyarır. Oluşan genç kollojen doku cildin sıkılaşmasını ve kırışıklıkların azalmasını sağlar. Lazer ışını gençleştirme tedavisinde sadece yüzeyel deri tabakalarına gönderilir. Işın derideki kahverengi güneş, sivilce ve yaşlılık lekelerini ortadan kaldırır. Ölü cilt hücrelerini temizler. Cilt bu hücrelerin yerine yeni hücreler yapar. Ciltteki incelme düzelir ve kılcal damarlar ortadan kalkar. Bu sayede pürüzsüz daha elastik yeni yumuşak bir cilt oluşur.

Cilt Yaşlanmasının Sebepleri

 • Cilt yaşlanmasının bilinen iki sebebi vardır.
 • Kişinin kendisine ait ya da genetik faktörler
 • Özellikle güneş gibi çevresel faktörler

Genetik yaşlanma;

Cilt yaşlanması aslında doğuştan itibaren başlar. Yirmili yaşların sonlarından itibaren görünür hale gelen doğal bir süreçtir. Ciltteki kollojen ve elastin yapımı yavaşlar. Yaşlanma sürecinde ciltteki ölü hücrelerin yerine yeni hücrelerin yapımı azalır.

Genetik yaşlanmanın bulguları şunlardır;

 • İnce cilt kırışıklıkları
 • Ciltte incelme
 • Cilt altı yağ dolusunda azalmaya bağlı olarak; boyun, el, yanak, göz çukurunda cilt sıkılığının ve elastikiyetinin kaybolması
 • Kemik erimesi sonucu kemiklerde küçülme ve buna bağlı ciltte sarkma
 • Ciltte kuruma bazen kaşıntı
 • Terlemede azalmaya bağlı cildin yeterince korunamaması
 • Tüylerde beyazlama
 • Tüy kaybı
 • İstenmeyen tüylerde artış
 • Tırnakta incelme ve tümsekleşme

Bu sürecin hızını genetik yapımız belirler. Örneğin bazı kişilerde saç beyazlaması 20'li yaşlarda bazılarında 40'lı yaşlarda gözlenir.

Çevresel faktörler;

Normal yaşlanma sürecini çevresel faktörler hızlandırmaktadır. Bu faktörlerden en önemlisi güneştir. Diğer çevresel faktörler; kaş çatma, alın kırıştırma gibi tekrarlayan yüz mimikleri, gebelik süreci ve doğum, uyku pozisyonu ve sigara olarak sıralanabilir.

Güneş:

Güneş altında kısa bir süre bile korunmasız kalmak ciltte fark edilir olumsuz değişikliklere sebep olur. Bu etkilenim; Çil, yaşlılık lekeleri, yüz bölgesinde kılcal damarlar, pürüzlü görünüm, kalınlaşma, ince kırışıklıklar, lekeler, cilt kaybı ve deri kanserine kadar giden bir sürece sebep olabilir.

Fotoyaşlanma güneş ışığına maruz kalma sonucu oluşan durumu tanımlar. Bu durum kişinin cilt rengine ve güneşe maruz kalınan süreye bağlı olarak değişir. Sarışınlarda güneş etkisi daha yıpratıcıdır. Esmerlerde güneşe bağlı leke ve kırışıklık daha az ortaya çıkar. Fotoyaşlanma süreci yıllar alır. Tekrarlayan güneş ışığından etkilenim cildin kendini yenileme kabiliyetini azaltır ve cilt hasarı daha da artar. Bilimsel çalışmalar tekrarlayan ultraviyole (UV) etkisinde kalmanın kollojen dokuda hasar oluşturduğunu ve yeni kollojen yapımının azalttığını göstermiştir. Güneş elastini de olumsuz etkiler. Akdeniz gibi aşırı güneşe maruz kalınan yerlerde fotoyaşlanma daha eken yaşlarda oluşmaktadır. Bu bölgelerde aktinik keratoz ve deri kanseri genç yaşlarda bile gözlenebilmektedir. Bazı cihazlarla yapılan bilgisayarlı UV fotoğraf analizlerinde yıllar içinde cilt hasarının artışı objektif olarak gösterilebilmektedir.

Lazer yaşlanmış cildi nasıl onarır?

Lazer lekelerde bulunan melanin ismindeki boya maddesine tutunur. Bu sırada oluşan yüksek enerji bu hücrelerin ölümüne neden olur. Ölü hücreler ve içlerindeki bu boya maddesi ciltten savunma hücreleri ile uzaklaştırılır. Böylece bölgedeki leke bazen bir seansta bile tamamen yok olur. Bazen 3-4 seans gerektiği olabilir. Lekeden arınan cilt daha parlak ve güzel bir görünüme kavuşur. Lazer cilt altındaki kollojenin tamirini ve yeni kollojen ve elastik doku oluşumuna neden olur. Bu sayede deri gerilir ve kırışıklıklar azalır.

Detaylı cilt analizi nedir?

Teknolojik gelişim, cilt analizini bilgisayar sistemleri ile yapma olanağı sağlamıştır. Eskiden yapılan büyüteçli muayeneler tarihe karışmıştır. Dijital teknoloji sayesinde bilgisayara alınan fotoğraf çeşitli programlar yoluyla detaylı incelenir. Cilt tipi, güneş lekeleri, izler, krışıklıklar net olarak görülebilir ve objektif olarak değerlendirilebilir hale gelir.Bu yöntem doğru tedavilerin daha başlangıçta objektif olarak yönetilmesini sağlar. Tedavinin başarısı net olarak değerlendirilebilir.

Cilt yaşlanması neden oluşur?

En belirgin sebep güneş ışınları gibi çevresel faktörlerdir. Genetik sebeplerde buna eklenir ve cilt yaşlanır. Güneşin zararlı ışınları ciltteki yaşlanmayı hızlandıran en önemli etkendir. Güneş ışınlarından korunma yaşlanmayı önlemek için dikkat edilmesi gereken en önemli unsurdur. Cildi yeterince nemlendirme ve bakımlarda yaşlanmayı geciktirir. Cilt çevresel etkenlerden kendini korumaya çalışırken bu lekeler, kırışıklıklar oluşmaktadır. Vücut yaşla beraber tamir yetisini kaybedince yaşlılık oluşur.

Bu yöntem kimlere uygulanır?

Cilt yaşlanması olan ve lazer tedavisinde sakınca olmayan herkese uygulanabilir. Cilt lekelerinin kötü huylu olup olmadığı dermatoloji uzmanınca muayene edilir. Muayene sonrası leke ve kırışıklık tedavisi beraberce planlanır. Kaz ayakları, sigara çizgileri gibi kırışıklık bölgeleri esas olarak tedavi edilmeye çalışılır. Tüm yüz ve gerekirse dekolte bölgesi beraberce tedavi edilir.