Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Botulinum Toksini ile Terleme Tedavisi

Herkez tarafından şikayet sebebi olan terleme sorunu bir çok insanda görülen fiziksel bir olaydır. Bazı insanlarda da aşırı olarak gözlenen terleme sorunu kişinin sosyal hayatını etkileyecek seviyelerde sorunlar yaratır. Öyle ki birileriyle tokalaşmaya özel bir gecede bulunamaya bile çekingenlikle yaklaşan bu kişiler bu sorunla ilgili psikolojik kaygılar yaşarlar.

Genel olarak tüm vücut hatlarında görülebilen terleme sorunu özellikle ellerde, ayaklarda ve koltuk altlarında yoğun bir şekilde hissedilir.

Botulinum Toksini’nin terleme tedavisindeki işlemi gayet basit… Her iki koltuk altında yaklaşık 15′er cm karelik alan terlemenin oluştuğu alan… Bu alan eskiden eşit olarak Botulinum Toksini enjeksiyonları ile desensitize edilir ve terleme oldukça azaltılırdı. Yeni uygulamada ise özel bazı maddeler koltuk altına sürülerek noktasal terleme noktaları bulunuyor ve çok daha az Botulinum Toksini kullanılarak daha uzun süreli ve daha başarılı olunuyor.

Botulinum Toksini koltuk altında normal uygulamalarda olduğundan biraz daha az için etkili… Yaklaşık 4-6 ay fakat farklı tekniklerde bu süre 8 aya kadar çıkarılabiliyor. Terleme azalıyor fakat bir ölçüde devam ediyor. Terlemenin kişiyi rahatsız eden fazla bölümü azaltılıyor. Dolayısıyla terleme mekanizması zarar görmüyor ve başka bölgelerde terleme gerektiği kadar devam ediyor.

Botulinum Toksini kas spazmları ve nörolojik hastalıklarda çok daha yüksek dozlarda 20 yıldır kullanılan bir ilaç ve tüm etkileri yıllar içinde görüldü. Estetik cerrahide kullanılan dozlar gerçekten çok küçük ve sağlıklı. Bu tür bir işlemleri sosyokültürel düzeyi yüksek ve sosyal ortamında koltuk altı terlemesinden ve özellikle kokudan rahatsız olan hastalarımız yaptırıyor.

Tüm estetik cerrahi uygulamaları gibi insanlar başarılı sonuçları gördükçe daha çok talep ediyorlar. Medikal estetik cerrahi uygulamalarının çoğunda olduğu gibi etki süresinin ve şeklinin farklı olduğu hastalarda var.

Botulinum Toksini bazı kas sınır bağlantı noktası hastalıkları ve bazı antibiyotikler ve ilaçlar kullanılırken doktora bilgi verilmeden yapılmamalıdır.