Çınarlı Mah. Şeyit Polis Fethi Sekin Cad. No:1C MartıTower, 35530 Bayraklı/İzmir

Bişektomi

Estetik operasyonların sayısı son yıllarda oldukça artmakta ve bu operasyonlara her geçen gün bir yenisi daha eklenmektedir. Özellikle kadınlar tarafından sıkça başvurulan estetik uygulamalar, kişilerin daha genç, güzel ve seksi bir görünüme sahip olmalarını da sağlamaktadır. Bunun yanı sıra mevcut görünümlerinden rahatsız olana kişiler, estetik operasyonlar sonucunda özgüvenlerini tekrar kazanabilmektedir. Güzellik çoğunlukla kişilerin yüz bölgesi ile ortaya çıkan bir olgudur. Fakat ergenlik ve gebelik gibi hormonla değişimlerin yaşandığı durumlarda, sıkça kilo alıp vermede kişilerin yüz bölgesinde yağ birikimi meydana gelecektir. Oluşan bu yağ birikimi kişinin yanaklarının daha dolgun olmasına ve yuvarlak bir yüz hattına sebep olacaktır. Yuvarlak ve dolgun bir yüz ise estetik görülmez. Bir kişinin güzel olarak adlandırılmasında ki en önemli etken altın orana sahip olmasıdır. Altın oran, yüzde yer alan yanak ve çenenin yapı olarak üçgen bir şekil oluşturmasıdır. Yüzünde altın oranı yakalayan kişiler daha güzel ve çekici görülmektedir. Altın orana sahip olmayan kişiler de doğal olarak estetik operasyonlar ile bu oranı yakalamaya çalışmaktadır.

Bişektomi ise estetik operasyonları arasında son zamanlarda adından sıkça söz ettirmektedir. Bişektomi nedir kısaca açıklayacak olursak; yanak yağlarının alınarak yüze daha keskin bir görünüm kazandırma işlemidir. Son yıllarda estetik operasyonlarının adeta bir modaya dönüştüğünü göz önüne alacak olursak, Bişektomi işlemi de kadınlar tarafından oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Tombul yanaklar çocukluk ve ergenlik döneminde her ne kadar şirin bir görünüm sağlasa da, yaş ilerledikçe bu görünüm kadınları oldukça rahatsız etmeye başlamaktadır. Daha genç ve estetik bir görünüm için bişektomi işlemini yaptırmak yeterli olacaktır. O halde, bişektomi hakkında edineceğimiz detaylı bilgilere gelin hep birlikte göz atalım.

Bişektomi İşlemi Kimler İçin Uygundur?

Bişektomi, yani yanak yağlarının alınması işlemi için, genellikle ergenlik döneminin geçmesi beklenmektedir. Bunun nedeni elbette yüz hatlarının tamamen oturması ve son halini almasıdır. Ergenlik dönemi sonrasında yanak bölgesi dolgun ve kalın hatlara sahip olan tüm bireylere bişektomi işlemi uygulanabilir. Fakat bazı kişilerin genetik olarak yüz hatları dolgun ve yuvarlak bir yapıya sahiptir. Böyle durumlarda ergenlik döneminin geçmesi ya da yüzün oturması nadiren de olsa beklenmez. Bişektomi işlemi, rinoplasti ve çene ucu estetiği gibi işlemlerle yanı zamanda gerçekleştirebilen bir işlemdir. Bu sayede tek operasyon ile hastaların yüzünde beğenmediği noktaları düzeltmek mümkün olacaktır.

Bişektomi İşlemi Nasıl Yapılır?

Bişektomi işlemi, özellikle yurtdışında ünlüler tarafından oldukça popüler bir estetik ameliyattır. Angelina Jolie ile adını duyuran bu işlem, ülkemizde de Hollywood Yanağı olarak bilinmekte ve kadınlar tarafından büyük bir talep görmektedir. Bişektomi ameliyatı geçirmek isteyen kişiler, öncelikli olarak alanında uzman estetiysen bir doktor tarafından muayene edilir. Ameliyattan 10 gün önce kan sulandırıcı ilaçların tamamen kesilmesi ve ağızda herhangi bir enfeksiyon oluşmamasına da dikkat edilir. Bişektomi işlemi, hasta tercihine göre lokal veya genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. İşlem toplamda 30-45 dakika içerisinde tamamlanır. İşlem sırasında ağız içinde 1 cm kesi atılarak, yanakta bulunan yağ dokusu %40 oranında alınarak kendiliğinden eriyen dikiş atılıp işlem tamamlanır. Atılan kesi yanak içinde olduğundan, dışarıdan hiçbir şekilde belli olamayacak ve 1 hafta içerisinde kesi yeri tamamen iyileşmiş olacaktır.

Bişektomi İşlemi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bişektomi işlemi sonrasında hastaların hastanede kalmasına gerek duyulmaz ve aynı gün taburcu edilirler. Ameliyat sonrasında ağız içinden atılan kesi dolayısıyla 1-2 gün antibiyotik kullanımı gerekecektir. Bunun haricinde hızlı bir iyileşme süreci için, hastaların ağız bakımlarına oldukça dikkat etmesi önerilir. Düzenli yapılacak gargara ve dişlerin fırçalanması ağız içinde olası bir enfeksiyonu engelleyecektir. İşlem sonrasında daha çok yumuşak ve sıvı gıdaların tüketilmesi, sert çiğneme hareketlerinden kaçınılması gerekmektedir. Bişektomi işlemi ile amaçlanan üçgen yüz ve elmacık kemiklerinin belirgin bir hal alması 2-3 haftayı bulacaktır. Bu süre zarfında yüzde hafif bir ödem olması beklenilen bir durumdur. Bişektomi ile oluşan ince ve keskin hatlar, kalıcılığını koruyacaktır.

Bişektomi İşlemi Zararlı mıdır?

Bişektomi yani yanak içi yağlarının alınması ile kişiler daha keskin ve estetik bir görünüme kavuşmaktadır. Yurt dışında oldukça yaygın olan bu yöntem ülkemizde de sıkça tercih edilen estetik operasyonlar arasında şimdiden yerini almıştır. Elbette bu operasyonu yaptırmayı düşünen her kadın bişektomi işlemi zararlı mıdır diye mutlaka araştıracaktır. Bişektomi işleminin hiçbir zararı bulunmaz. Yalnızca kişilerin eski görüntüsü büyük oranda değişir. Bunun haricinde nadiren de olsa, işlem yapılan bölgenin enfeksiyon kapması durumunda iyileşme süreci biraz daha uzayacaktır. Dolayısıyla yanak yapısından memnun olmayan kadın ya da erkekler bişektomi işlemini rahatlıkla yaptırabilirler. Bişektomi işlemi estetik operasyonlar içerisinde en kolay, en az riskli ve kalıcılığı uzun yıllar devam eden bir operasyondur. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından ve mutlaka tam teşekküllü hastane ortamında operasyonların gerçekleştirilmesidir.